Tako je i Ministarstvo finansija i trezora poslalo danas saopćnje za javnost na srpskom jeziku i ćirilici, dok isti format saopćenja nije poslan na bosanskom i hrvatskom jeziku i naravno latiničnim pismom.
I nije problem medijima da to saopćenje prebace na latinicu, ali nije uredu, nije po zakonu!
Neki će reći “dobro je da uopšte šalju saopćenja” s obzirom koliko je ljudi zaposleno u državnim institucijama bio bi red da ispoštuju kad već šalju dopise i saopćenja, da su ista na sva tri jezika i oba pisma.
Koliko god pojedinima smetalo, trebaju da znaju da žive u državi Bosni i Hercegovini, nezavisnoj, suverenoj i samostalnoj zemlji u kojoj su konstitutivna sva tri naroda.
U upotrebi su: bosanski jezik, hrvatski jezik i srpski jezik. Službena pisma su latinica i ćirilica. Propisano je da se jezici i pisma konstitutivnih naroda koriste tako što su državna tijela i uprave dužna sve materijale, koje dostavljaju kako Vladi tako i medijima, dostaviti na sva tri jezika konstitutivnih naroda i oba pisma.
I šta je ministar Srđan Amidžić danas poručio u svom saopćenju na ćirilici, pročitajte u nastavku na latinici:
Ministarstvo finansija i trezora BiH ispunilo je sve obaveze kako bi što prije bila operativna sredstva za pomoć stanovništvu pogođenom poplavama u opštinama i gradovima. Trenutno se na računu nalazi preko 20 miliona KM koja stoje u očekivanju odluke Savjeta ministara BiH o raspodjeli ovog novca.Ministar finansija i trezora BiH dr Srđan Amidžić očekuje od kolega u Savjetu ministara BiH da u što kraćem roku usaglase odluku o raspodjeli sredstava, kako bi sredstva bila raspoloživa za pomoć stanovništvu.
„Ono što je trebalo uraditi u Ministarstvu finansija i trezora BiH urađeno je odavno, otvoreni su računi za prikupljanje sredstava od donacija, sredstva prikupljena, te ponuđeni kriterijumi za raspodjelu prikupljenih sredstava. Savjet ministara BiH je nadležna institucija za donošenje odluke o raspodjeli sredstava i krajnje je vrijeme da se to i završi jer sredstva stoje na računu dok stanovništvo Jablanice, Kiseljaka, Konjica, Fojnice, Kreševa, Mostara, Vareša, Drvara i Visokog sa zebnjom očekuje zimu van svojih domova, a od katastrofe je proteklo puna dva mjeseca“, rekao je ministar Amidžić.
Naglasio je da je u prvih sedam dana na računu bilo više od 90 odsto sredstava, a ukupan iznos od oko 20 miliona KM prikupljen je za samo 20 dana jer je odziv bio veliki u želji da se što prije pruži pomoć nastradalima.
Prema evidencijama Ministarstva finansija i trezora BiH najviše novca donirala je Republike Hrvatska koja je izdvojila deset miliona eura, a iz budžetske rezerve Savjet ministara je izdvojio milion KM.„Savjet ministara BiH formirao je Tim za popunjavanje aplikacije za Fond solidarnosti EU, koju treba dostaviti Evropskoj komisiji do 27. decembra kako bi se na osnovu visine štete obezbjedio milionski iznos za saniranje posljedica poplava. Vrijeme polako ističe i nadam se da će sve aktivnosti biti blagovremeno završene, kako ne bi bila dovedena u pitanje sredstva koja možemo dobiti iz Brisela“, naglasio je ministar Amidžić
Ministar Amidžić izrazio je zahvalnost svima koji su pružili pomoć stanovništvu pogođenom poplavama uz očekivanje da će i nadležne institucije u BiH početi brže da djeluju kako bi novac koji je pohranjen na računima došao do onih kojima je prijeko potreban.