Sarajevo

Američka ambasada: Istina, pravda i pomirenje potrebni za stvaranje svjetlije budućnosti BiH

"Obilježavamo početak opsade Sarajeva 1992. godine - nemilosrdne noćne more od 1.425 dana koju su proživjele hrabre Sarajlije", saopćeno je iz Američke ambasade u BiH.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
Američka ambasada u BiH

“Odajemo počast i čast hiljadama civila muškaraca, žena i djece svih uzrasta – koje su u najdužoj opsadi u modernom vremenu ubile snage Vojske Republike Srpske pod komandom osuđenih ratnih zločinaca poput Stanislava Galića i Dragomira Miloševića u najdužoj opsadi u modernoj historiji.

Dok razmišljamo o ovom strašnom poglavlju historije, želimo da potvrdimo našu predanost istini, pravdi i pomirenju koji su potrebni za stvaranje svjetlije budućnosti za Bosnu i Hercegovinu”, saopćeno je iz Američke ambasade u BiH.

Na današnji dan 1945. godine zajedničkim naporima i žrtvama naroda Bosne i Hercegovine i svih ostalih oslobođeno je Sarajevo od fašističke okupacije.

Ovaj dan, jasno povezan s antifašističkim tekovinama i danas se obilježava kao Dan grada Sarajeva.

Pročitajte još

Jugoslovenska armija započela je akciju oslobađanja Sarajeva 28. marta 1945. godine. U akcijama su učestvovali drugi, treći i peti korpus Armije, 11. i 13. krajiška brigada, 18. srednjo-bosanska brigada, artiljerijska i tenkovska jedinica.

Mir je trajao 47 godina, a onda je Sarajevo započelo novu bitku. Na Dan grada, upravo 6. aprila 1992. godine počela je opsada u kojoj je ubijeno, umrlo od gladi, hladnoće ili nestalo 11.541 civila, od kojih 1.601 djece.

Dan ranije, 5. aprila, kada su se pred zgradom Skupštine Republike Bosne i Hercegovine okupile na hiljade građana na mirnim protestima s transparentima “Mi smo za mir”, zabilježene su bile već i prve žrtve rata.

Materijalna šteta koju je grad pretrpio tokom opsade, prije svega kroz razaranja stambenog fonda i uništenje kulturnog blaga i privrednih objekata i saobraćajnica, je neprocjenjiva.