Ovim povodom napominju kako lideri Bosne i Hercegovine na svim nivoima imaju duboku odgovornost da odaju počast svim civilnim žrtvama.
– Ovo uključuje omogućavanje grupama žrtava kroz BiH – bilo bošnjačkim, hrvatskim ili srpskim – da pristupe mjestima stradanja i da obilježe svoje najmilije, dodali su.
Od suštinskog je značaja, ističu iz Američke ambasade, kako da žrtve odaju počast svojim izgubljenim članovima porodice, tako i da građani BiH ozdrave i krenu naprijed.
– Današnja odluka gradonačelnika Rankića ne mijenja fundamentalnu činjenicu da se u julu 1995. godine u i oko Srebrenice dogodio genocid, uključujući i Kravicu, ali ometa izglede za pomirenje što je neophodno svim ljudima u BiH da žive mirne i prosperitetne živote kakve i zaslužuju, zaključili su iz Ambasade SAD-a u BiH.
Podsjećamo, u okviru obilježavanje 27. godišnjice genocida nad Bošnjacima “Sigurne zone UN-a“ Srebrenica iz jula 1995. godine, preživjele žrtve genocida danas obilaze mjesta masovnog stradanja Bošnjaka iz jula 1995. godine, a među njima je zgrada Zadruge u Kravici. Međutim, porodicama žrtava nije omogućeno da cvijeće polože u samoj zgradi, jer je kapija Zadruge ostala zaključana, tako da je cvijeće ostavljeno na ogradi.