“Vlada ne prihvata uvjetovanje članstva u Vijeću Europe sa ZSO a o normalizaciji odnosa sa Srbijom razgovaramo u Bruxellesu, a ne u Strasborugu “, rekao je Kurti tokom sjednice kosovske Vlade.
Kosovski premijer nekoliko je puta prethodnih dana upozorio kako se proces normalizacije odnosa s Srbijom ne smije miješati s pitanjem članstva Kosova u Vijeću Europe jer bi se u tom slučaju nanijela šteta dijalogu koji se pod pokroviteljstvom Europske unije vodi u Bruxellesu.
“Vlada je neumorno radila i poduzela sve kako bi ispunila uvjete za punopravno članstvo u Vijeću Europe. Zaslužujemo članstvo jer dijelimo zajedničke vrijednosti i ispunjavamo potrebne standarde. Članstvo vidimo posebno u smislu koristi koje donosi građanima, posebno nevećinskim zajednicama dajući pristup Sudu za ljudska prava”, kazao je Kurti.
Parlamentarna skupština VE je 16. aprila usvojila preporuku za prijem Kosova u Vijeće Europe, u organizaciju posvećenu ljudskim pravima i slobodama, vladavini prava i razvoju demokracije.
Konačna odluka prema posljednjim informacijama očekuje se 16. maja, a Kosovo bi u Odboru ministra VE-a trebalo osigurati glasove dvije trećine od 46 članica.
Mediji u regiji objavili su kako bi prijem Kosova u Vijeće Europe mogao biti odgođen nakon posljednjih diplomatskih aktivnosti koje je poduzeo srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić.
Tako je prema pisanju Albanian Posta Francuska kao članica Vijeća Europe zatražila da se odgodi prijem Kosova u tu organizaciju jer kosovska vlada na čelu s premijerom Kurtijem nije poduzela korake ka formiranju Zajednice srpskih općina (ZSO).
Pod okriljem Europske unije Beograd i Priština su u aprilu 2013. godine u Bruxellesu potpisali sporazum o normalizaciji odnosa, ali je taj proces dospio u slijepu ulicu jer Priština inzistira na priznanju, koje Beograd kategorički odbacuje. Beograd pak inzistira od Prištine da konačno formira Zajednicu srpskih općina na što se obvezala 2013. godine no Ustavni sud Kosova je utvrdio da nije u skladu s kosovskim Ustavom.