Sarajevo

"Ako nam je ikad trebalo jedinstvo, ono nam treba danas"

Obilježena 32. godišnjica „Bitke za Orlić“ i Dan vogošćanske Mjesne zajednice Kobilja Glava.

FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ

Najbolji sinovi Vogošće, Pofalića i Velešića: Ahmed Bjelak, Vehbija Hadžić, Hašim Krako, Nedžad Pindžo, Senad Škoro, Safet Tahirović-Caki, Haris Čampara, Haris Fatić, Ermin Imamović, Medin Ramović, Munib Tucak, Šaćir Demirović, Zijad Heljo, Senad Pohara, Mustafa Salihspahić, Nihad Tihić, Elmedin Vražalica Regi i Kasim Gološ,  prije 32. godina poginuli su u jednoj od najvažnijih bitki za Sarajevo, „Bitki za Orlić“.

Učenjem Fatihe i polaganjem cvijeća na Centralnom spomen-obilježju šehidima i poginulim borcima „Šehidski nišan“, u vogošćanskom naselju Kobilja Glava, danas (07.06.2024.) su, na prigodnoj manifestaciji, u  organizaciji Udruženja JOB-Unija veterana, delegacije Općine VogošćaKoordinacije boračkih udruženja ove lokalne zajednice i stranaka koje participiraju u Općinskom vijeću Vogošća; odale počast njima i  drugim herojima ovog kraja koji su u temelje nezavisne i suverene Bosne i Hercegovine utkali svoje živote.

      O značaju „Bitke za Orlić“ i drugim historijskih danima iz odbrambeno-oslobodilačkog rata u BiH 1992.-1995. godine, prisutnima su  govorili  Migdad Hasanović, načelnik općine Vogošća i Salem Numaović, učesnik bitke i predsjednik JOB-Unije veterana općine Vogošća. Istakli su to da je 8. juna, prije 32 godina vođena jedna od najvažnijih bitaka u odbrani slobodnih teritorija Vogošće i Sarajeva u kojoj su veliku pobjedu ostvarili vogošćanski borci sa saborcima iz Velešića i Pofalića. Također, zbog toga što se u školama još uvijek brani djeci da uče o golgotama kroz koje smo polazili, iskazali su potrebu da se, kroz kulturu sjećanja, u vremenu pred nama, nastavi baštiniti uspomena na herojstvo naših najboljih sinova.

FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ

     -Ne mogu nam zabraniti da na ovakvim i sličnim  skupovima pričamo istinu o tome kroz šta smo prolazili u minulom ratu, ne da bi širili mržnju prema bilo kome već da se ono kroz šta smo mi prolazili nikada više i nikome nebi ponovilo, rekao je  Migdad Hasanović. Kad bi imali samo djelić  hrabrosti  naših boraca iz odbrambeno oslobodilačkog rata  nebi nam ovako danas bilo u obrazovanju, privredi, porodicama i svugdje. Ako nam je ikada trebalo jedinstvo, ono nam treba danas kako bi odbranili sve ono za šta su najbolji sinovi naše domovine dali svoje živote.

     -Često slušamo kako borci trebaju graditi memoriju sjećana kako se nebi zabravilo sve ono kroz šta se prolazilo tokom odbrambeno-oslobodilačkog rata u BiH 1992.-1995. godine, istakao je Salem Numanović. Međutim, borci to neće činiti. Oni će natjerati vlast da zakonski uredi kako bi memorija sjećanja ušla u školske klupe.

        Mejrem Salihović i Mejrem Halilčević, učenice Osnovne škole „Zajko Delić“ sa Kobilje Glave pročitale su  svoje literarne radove pisane  na temu „Bitka za Orlić“. Hor njihove škole pod upravom Almera Begića izveo  pjesmu “Kad kažem Bosna”, a  recitatorska sekcija koji je pripremila nastavnica Enela Tahić,  recital “Moja jedina domovina se zove Bosna”.

       Dan Mjesne zajednice Kobilja Glava, i 32. godišnjica „Bitke za Orlić“ obilježena je i održavanjem krosa učenika Osnovne škole „Zajko Delić“, koji su trčali od Bušće do Sportskog igrališta na Kobiljoj Glavi. Najbrže djevojčice u kategoriji učenika petog razreda bile su  Nedžla Omerović, Lamija Đipa i Iman Alsdžuz, a u kategoriji šestog do osmog razreda Amna Kobiljak, Naida Kovačević i Adela Hodžić.

    U kategoriji petih i šestih razreda najuspješniji atletičari bili su Sinan Kapo, Davud Čaldarević i Ali Hadžić, a u kategoriju  šestog do osmog razreda Irfan Kazaz, Muhamed Abazi i  Davud Zuko.

 Organizator je njima uručio prigodne medalje i novčane nagrade.