Kako tvrdi, inicijativa se temelji na pravno utemeljenoj zabrinutosti za mentalno zdravlje šefa države i istovremeno predstavlja podršku studentskim protestima.
Jovanović je podnio inicijativu sudu u Beogradu na 75 strana, uz obrazloženje da je riječ o “ozbiljnom pravnom i stručnim izvorima potkrijepljenom obraćanju sudu”.
Istaknuo je da je riječ o institucionalnom potezu koji je u skladu sa zakonima i Ustavom, te zasnovan na, kako navodi, “zabrinutosti za mentalno stanje predsjednika”.
“Inicijativa ukazuje na obrasce ponašanja koji, po mom uvjerenju i sudu, imaju elemente dubokih zabluda, narušene percepcije stvarnosti i opasnog poistovjećivanja sa državom i institucijama”, naveo je Jovanović.
On je predložio da sud pokrene postupak po službenoj dužnosti, da se naloži nezavisno psihijatrijsko vještačenje, kao i da se ostavi rok od 15 dana za dostavljanje mišljenja stručne javnosti prije donošenja bilo kakve odluke.
Taj potez je, prema Jovanoviću, i izraz solidarnosti sa studentima koji protestuju od novembra 2024. godine, u cilju “odbrane institucija, prava i sloboda”.
Naglasio je da njegova inicijativa predstavlja pravni oblik podrške studentskim zahtjevima, jer pravna država “ne može opstati ako izostaje odgovornost na vrhu te države”.
Pozvao je sve stručnjake iz oblasti mentalnog zdravlja – psihijatre, psihoterapeute, kliničke psihologe, etičare i druge relevantne eksperte – da u roku od 15 dana dostave svoja nezavisna mišljenja Prvom osnovnom sudu u Beogradu.
Adresa elektronske pošte za slanje mišljenja je [email protected], a podnesci trebaju biti naslovljeni kao “Dopuna Inicijative za lišenje poslovne sposobnosti Aleksandra Vučića”.
Jovanović je dodatno istaknuo da ova inicijativa “ne može imati, niti ima bilo kakav efekt u smislu oslobađanja Vučića od eventualne kaznene odgovornosti”, već da je riječ isključivo o građanskopravnom postupku koji služi “zaštiti javnog interesa i procjeni sposobnosti osobe da se samostalno stara o svojim pravima i obavezama”.