Ekonomija

Admir Čavalić: "Neradna nedjelja znači manja plata, a onda slijede i otkazi"

Na području Federacije BiH nedjelja neradni dan za sve trgovine.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
Arhiva

Sadržaj zakona je naišao na brojne kritike javnosti i radnika koje su se, između ostalog, odnosile na to da nisu svi trgovci oslobođeni rada nedjeljom pa će tako raditi trgovci u pekarama, benzinskim pumpama i cvjećarama.

Da će prava radnika opet biti narušena svjedoči i podatak da su neki trgovački centri, nakon što je izglasan ovaj zakon, odlučili produžiti radno vrijeme tokom radnih dana za sat vremena. To znači da će radnici u takvim tržnim centrima raditi šest sati sedmično više.

Admir Čavalić je za Hayat vrlo eksplicitno objasnio zašto ovo nije ‘neradna nedelja’ i zašto je bio odlučno protiv.

”Razlog je da nema radnika, a mnogo je trgovinskih lanaca. U takvim okolnostima vi, jer vam nedostaje radnika, morate povećavati platu. Onda se nekoliko vlasnika dosjetilo da putem ministarstva izlobira da zatvorimo te prodajne objekte.

Šta to sad znači za radnike?

“Manja plata, jer ne trebaju više toliko, a onda i otkazi jer prodajni objekt više ne treba broj radnika za sedam dana rada, nego za šest. Dodatni je problem i u tome što se onda koncentriše kupovina na velika lance, jer je tako svima praktičnije.

U tim prodajnim objektima radnici ostaju duže, a ostali manji centri gube promet i taj drugi dan i eto razloga da počne otpuštanje”, precizan je Čavalić u svojoj argumentaciji zašto ova mjera nije bila dobra, a da će zbog isuviše pojedinačnih specifičnosti gotovo svaka općina u Federaciji, od Orašja do Neuma, tražiti izuzeće od ove mjere, što sve potom dovodi u pitanje.