BiH

Pacijenti izašli na proteste: Rimac da postupi po rješenju suda ili se 500 potencijalnih života neće sačuvati

Kaže kako ima neformalnu informaciju da je dosipanje azota do sada radio federalni inspektor zdravstva, i to samoinicijativno kako bi pomogao pacijentima, ali da on danas odlazi u penziju.

FOTO: 
ADIS SPAHIĆ
FOTO: ADIS SPAHIĆ

Pacijenti čiji se embriji više od osam mjeseci bez adekvatnog stručnog nadzora nalaze u zatvorenoj zdravstvenoj ustanovi Northwestern Medical Centra u Sarajevu, danas su izašli na proteste ispred Federalnog ministarstva zdravstva (FMZ).

Razlog izlaska je neprovođenje rješenja Općinskog suda u Sarajevu od 18. juna 2026. godine kojim je određena privremena mjera osiguranja, a kojom se između ostalog, nalaže Federalnom ministarstvu zdravstva “neprekidno stručno čuvanje materijala u propisanim kriouvjetima, osiguranje propisanih količina tekućeg azota i sipanje istog na svoj teret, imenovanje stručne osobe koja će vršiti potrebne radnje te da se o tome vodi uredna evidencija “, piše Faktor.

Prema riječima Alme Kovačević, predstavnice jednog broja pacijenata (blizu 100 pacijenata), Ministarstvo nije postupilo po pravosnažnom i izvršnom sudskom rješenju i zaključku Općinskog suda u Sarajevu.

Neprovođenje mjera suda sa sobom nosi jako veliku odgovornost. Od ministarstva tražimo da hitno postupi po rješenju jer naši embriji mogu danas umrijeti ukoliko su uopće živi. Nikakvo odlaganje izvršenja sudskih mjera ili neke druge radnje osim točenja azota, naše embrije, kao 500 potencijalnih života neće moći sačuvati. Zato od Federalnog ministarstva zdravstva, na čijem je čelu Nediljko Rimac, tražimo da odmah pošalje stručnu osobu koja će izvršiti točenje azota u spremnike sa materijalima – istakla je Kovačević.

Naglašava da nikada zvanično od Federalnog ministarstva zdravstva nisu dobili tačnu informaciju – koliko se u zatvorenoj zdravstvenoj ustanovi nalazi uzoraka materijala.

No prema riječima, kako kaže, pojedinih članova Komisije koju je ministarstvo imenovalo 13. novembra prošle godine, u zatvorenoj ustanovi nalazi se blizu 500 embrija i uzoraka spolnih ćelija i tkiva.

Na pitanje jesu li pacijenti dobili informaciju da bi ih neko danas iz Federalnog ministarstva zdravstva mogao primiti, Kovačević odgovara da nisu, te da se nadležni u Ministarstvu dosad nisu udostojili odgovoriti ni na jedan njihov dopis ili upit. Ono što želim poručiti jeste da nama danas nikakav razgovor s ljudima u Ministarstvu neće pomoći. Jedina pomoć bila bi da odrede stručnu osobu koja će odmah otići obići materijal i nasuti tečni azot u spremnike – kazala je Kovačević.

Kaže kako su od Transparency internationala BiH dobli informaciju da su oni prošli mjesec podnijeli tužbu protiv Federalnog ministarstva zdravstva zbog šutnje te administracije.

Nisu im odgovorili ni na jedan njihov upit koji je bio vezan za embrije pacijenata koji se nalaze u zatvorenoj zdravstvenoj ustanovi – dodala je Kovačević.

Naglasila je da se, prema neformalnim saznanjima pacijenata i zahvaljujući firmi koja je vlasnik prostora u kojem se nalazi zatvorena ustanova, embriji i dalje nalaze u tom objektu. Jedino zahvaljujući toj firmi niko ne može proći, oštetiti ili odnijeti spremnike sa embrijima uprkos činjenici da smo u decembru prošle godine oficijelno dostavili krivičnu prijavu nadležnom tužilaštvu POSKOK-u koji je, prema našim informacijama, i dalje tretira u fazi provjere navoda.

Prema onome što vidimo na terenu u prostoru gdje se nalaze embriji nema policije, žute trake niti bilo kakve osobe koja se brine o našim materijalu – navela je Kovačević.

Na prostestima danas je bila i prof. dr. Fatima Gavrankapetanović-Smailbegović, zastupnica u Skupštini KS, koja je došla dati podršku pacijentima, među kojima su onkološki, oni sa autoimunim bolestima i pacijentice na kraju reproduktivne dobi.

Istakla je kako je Federalno ministarstvo zdravstva moralo iznaći rješenje za embrije jer je dalo dozvolu za rad zatvorenoj zdravstvenoj ustanovi. Razočarana sam što niko od nadležnih osam i po mjeseci pacijentima nije dao odgovor. Ministarstvo mora pod hitno odrediti odgovornu osobu koja će nastaviti dosipati azot onako kako to nalažu protokol i pravila struke.

Ovdje smo da to svi glasno kažemo. U protivnom, već sutra svi embrioni neće biti živi – istakla je Gavrankapetanović-Smailbegović.

Kaže kako ima neformalnu informaciju da je dosipanje azota do sada radio federalni inspektor zdravstva, ali da on danas odlazi u penziju. Također imamo saznanja da je on to radio samoinicijativno kako bi pomogao pacijentima. Koliko nam je poznato više niko osim njega nije ulazio u zatvorenu ustanovu. Imamo informaciju da je prošli četvrtak zadnji put dosipan azot koji je neophodan za održavanje embrija – navela je zastupnica.

Prema njenim riječima, sam postupak vantjelesne oplodnje jako puno košta kao i terapija. Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH jedan dio tih postupaka refundira pod određenim uvjetima tako da pretpostavljam da je novac išao, kako u sve druge, tako i u ovu zatvorenu polikliniku. Kako se to desilo nadam se da će istražni organi vrlo brzo dati odgovor i na to pitanje – kazala je Gavrankapetanović-Smailbegović.