Svijet

U češkom Parlamentu u Pragu održana komemoracija povodom 31. godišnjice genocida u Srebrenici

Komemoracija u povodu 31. godišnjice genocida u Srebrenici održana je danas u češkom Parlamentu u Pragu.

FOTO: AMBASADA BIH U ČEŠKOJ
FOTO: AMBASADA BIH U ČEŠKOJ

Treća je ovo godina zaredom, da se u zadnjoj parlamentarnoj sedmici pred ljetnu stanku, održava komemoracija za Srebrenicu u Parlamentu Češke Republike u organizaciji Ambasade Bosne i Hercegovine u Češkoj.

Parlamentarce, diplomate, češke veterane koji su služili u Bosni i Hercegovini, kao i predstavnike bh. zajednice u Češkoj pozdravila je ambasadorica Martina Mlinarević, spominjući se u svom govoru svih strahota koje su se dogodile u Srebrenici u julu 1995., s posebnim osvrtom na preživjele majke i žene žrtve silovanja kao ratnog čina.

Ambasadorica Mlinarević govorila je i o opetovanom negiranju genocida i veličanju ratnih zločinaca, a ukazala je i na činjenicu koliko je teško govoriti o “nikad više” u kontekstu neponavljanja genocida, kad svakodnevno gledamo nove ratove i eskalacije sukoba diljem svijeta.

Ovim povodom prisutnima se obratila i potpredsjednica Parlamenta Češke Republike Barbora Urbanová koja je u dirljivom govoru pričala o događajima iz 1995., te podsjetila da se čak i danas događa negiranje genocida u Srebrenici i nakon međunarodnih presuda.

Izrazila je svoje uvjerenje da nikad više nitko neće morati prolaziti takve strahote, te da moramo biti jasni u svojim nastojanjima da spriječimo istoriju da se ponavlja.

Uslijedio je govor zastupnika u češkom Parlamentu Petra Sokola, koji je član Interparlamentarne grupe prijatelja za Bosnu i Hercegovinu, a koja je na inicijativu ambasadorice Mlinarević formirana u 2022.

Zastupnik Sokol nadahnuto je i s velikim poznavanjem Bosne i Hercegovine i prilika u Srebrenici govorio je o prošlosti, odgovornosti međunarodne zajednice u događajima u julu 1995., ali i o budućnosti Bosne i Hercegovine koja će uvijek imati češku podršku na putu ka euroatlanskim integracijama.

Ispred Ministarstva vanjskih poslova Češke Republike prisutnima se obratio i direktor za Južnu i Jugoistočnu Evropu Tomaš Szunyog koji se podsjetio pet svojih boravaka u Srebenici, govorio je o osjećaju boravka na komemoraciji u Potočarima, kao i o važnosti pomirenja.

Komemoraciji u Parlamentu Češke Republike prisustvovalo je preko 45 stranih ambasadora, čeških parlamentaraca i diplomata, kao i uglednika bosanskohercegovačke zajednice u Pragu, saopćeno je iz Ambasade Bosne i Hercegovine u Češkoj.