Svijet

Završena prva runda pregovora SAD-a i Irana

Pregovori između SAD-a i Irana konstruktivno su završeni tokom noći u Švicarskoj, a tehnički razgovori će se nastaviti ove sedmice nakon što su prijetnje predsjednika Donalda Trumpa zaustavile napredak, javlja CNN.

FOTO: EPA/URS FLUEELER / POOL
FOTO: EPA/URS FLUEELER / POOL

Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi izjavio je da su sankcije na naftu njegove zemlje ukinute i da je vraćen dio zamrznute imovine u inostranstvu. Također je rekao da je pokrenut veliki plan obnove i razvoja za Iran.

Posrednici Pakistan i Katar saopštili su da su se SAD i Iran složili da uspostave Komitet na visokom nivou koji će vršiti politički nadzor nad posredovanjem.

Pregovarači koji će izvještavati komitetu vodit će grupe fokusirane na pitanja nuklearnog oružja, sankcije i druga sredstva za sprovođenje sporazuma između SAD-a i Irana , naveli su posrednici u zajedničkom saopštenju.

Medijatori su također rekli da je u pregovorima postignut “ohrabrujući napredak” što je iznenađujući ishod nakon dugog perioda neizvjesnosti.

Samo nekoliko sati ranije, iranski izvor je rekao za CNN da su pregovori zastali nakon što je Trump u intervjuu za Fox News kritizirao Iran. Trump je zaprijetio da će nastaviti bombardiranje Irana i preuzeti Hormuški moreuz.

Portparol iranskog ministarstva vanjskih poslova Esmail Baghaei rekao je da je Iran u početku odbio nastaviti nakon što su Trumpove prijetnje emitirane, prema državnim medijima.

Trump je ranije predložio da SAD uvedu cestarinu na moreuzu , insistirajući da Iranu to nikada ne smije biti dozvoljeno. Prošle sedmice, Trump je rekao da će sporazum između SAD-a i Irana osigurati da moreuz bude “trajno besplatan”.

Cijene nafte su porasle nakon Trumpovih prijetnji.

Ali nakon što su razgovori u Švicarskoj završeni, Katar i Pakistan su saopštili da su Iran i SAD formirali liniju komunikacije za upravljanje incidentima u Hormuškom moreuzu, što je povećalo nadu da je stabilnost u ovom grlu trgovine naftom pred vratima.

Linija je stvorena kako bi se izbjegli incidenti i nesporazumi s ciljem sigurnog prolaza za komercijalne brodove tokom perioda od 60 dana navedenog u sporazumu između SAD-a i Irana.

Međutim, sukob između Izraela i Hezbolaha u Libanu i dalje je neriješen , a nastavio se uprkos nedavnom obnavljanju sporazuma o prekidu vatre.

SAD i Iran su se dogovorili o stvaranju “ćelije za dekonflikt” koja bi uključivala Liban, a koju bi posredovali Katar i Pakistan, kako bi se osigurao kraj vojnih operacija u Libanu, rekli su posrednici.