Evo detaljnog vodiča:
Prije izlaska u prirodu: Prevencija je pola posla
Odjeća je ključna: Kada idete u područja gdje ima krpelja (visoka trava, šume, grmlje), obucite djecu u duge rukave i duge nogavice. Nogavice uvucite u čarape ili čizme kako krpelji ne bi mogli proći ispod odjeće.
Svijetle boje: Birajte odjeću svijetlih boja jer se na njima krpelji lakše uočavaju
Repelenti: Koristite repelente protiv insekata koji su sigurni za djecu. Provjerite etiketu i pratite upute za nanošenje prema uzrastu djeteta. Sredstva na bazi DEET-a su efikasna, ali ih koristite oprezno i u preporučenim koncentracijama. Postoje i alternative na bazi pikaridina ili prirodnih ulja (poput ulja limunskog eukaliptusa), ali njihova efikasnost i trajanje djelovanja mogu varirati. Izbjegavajte nanošenje repelenata na ruke djeteta kako ih ne bi unijelo u usta.
Tokom i nakon boravka vani: Pažnja i temeljitost
Izbjegavajte kritična područja: Učite djecu da izbjegavaju hodanje kroz visoku travu, gusto grmlje i šikare. Držanje staza je uvijek sigurnija opcija.
Redovne provjere: Redovno provjeravajte dijete (i sebe!) tokom i odmah nakon boravka u prirodi. Krpelji često traže skrovita, topla mjesta na tijelu.
Posebnu pažnju obratite na:Kosu i vlasište (iza ušiju, oko vrata)PazuhPupakPrepone i genitalno područjeIza koljenaIzmeđu prstiju.
Tuširanje/kupanje: Odmah po povratku kući, djetetu obavezno priuštite tuširanje ili kupanje. To može isprati krpelje koji se još nisu pričvrstili.
Pranje odjeće: Odjeću koju ste nosili vani operite na visokoj temperaturi ili je osušite u sušilici na visokoj temperaturi najmanje 10 minuta kako biste ubili eventualno preostale krpelje.
Ako pronađete krpelja: Pravilno uklanjanje je ključno
Ako, uprkos svim mjerama, pronađete krpelja na djetetu, važno je ukloniti ga što prije i na pravilan način:
Koristite pincetu s tankim vrhom: To je najbolji alat.
Uhvatite krpelja što bliže koži: Cilj je uhvatiti glavu krpelja, a ne tijelo.
Povucite ravno, stabilnim pokretom: Nježno, ali čvrsto vucite krpelja prema gore, bez uvijanja ili trzanja. Izbjegavajte stiskanje ili drobljenje tijela krpelja jer to može istisnuti patogene u ranu.
Ne koristite nepouzdane metode: Zaboravite na “narodne lijekove” poput mazanja uljem, alkoholom, paljenja cigaretom ili gnječenja. To može izazvati povraćanje sadržaja krpelja u ranu, povećavajući rizik od infekcije.
Dezinfekcija: Nakon uklanjanja, područje ugriza dobro operite sapunom i vodom, a zatim dezinficirajte antiseptikom.
Zapišite datum: Zabilježite kada je krpelj uklonjen i promatrajte mjesto ugriza.
Kada potražiti ljekarsku pomoć?
Ako niste uspjeli u potpunosti ukloniti krpelja (ostao je dio u koži).
Ako se na mjestu ugriza pojavi osip u obliku “bikovog oka” (crveni prsten koji se širi oko ugriza), što je karakterističan znak lajmske bolesti.
Ako se nakon ugriza jave simptomi slični gripi (groznica, glavobolja, umor, bolovi u mišićima i zglobovima) u narednim danima ili sedmicama.
Ukoliko ste zabrinuti ili imate bilo kakve nedoumice.
Edukacija i preventivne mjere su najbolja zaštita za vaše mališane, omogućavajući im da uživaju u prirodi bez straha.