Predlagatelji, predvođeni zastupnicima Možemo, drže da za osnivanje povjerenstva postoji javni interes, s obzirom da trgovačko društvo Hrvatske šume upravlja sa 76 posto državnih šuma i šumskog zemljišta, jednog od ključnih prirodnih resursa Hrvatske.
Unatoč tome, ističu, poslovanje Hrvatskih šuma obilježeno je netransparentnošću, kroničnim gubicima, pogodovanje privatnim interesima i dugogodišnjim političkim kadroviranjem.
Komisija bi, drže predlagatelji, trebalo istražiti i utvrditi kako su formiranje cijene drvne mase i je li prodaja provedena u skladu s načelima dobrog upravljanja, zašto se većina trupaca prodaje privatnim tvrtkama bez javnih natječaja, jesu li pojedine tvrtke imale povlašteni položaj pri podjeli sirovine, jesu li HŠ prodavale sirovinu ispod tržišne cijene, postoji li odgovornost rukovodećih kadrova u netransparentnom poslovanju i političkom kadroviranju.
Sabor će raspravljati i o zakonu kojim će ovlastiti Vladu da, u razdoblju kad redovito ne zasjeda, uredbama uređuje pitanja iz njegova djelokruga, osim izmjena državnog proračuna i propisivanja poreza te pitanja koja prema Ustavu može uređivati samo Sabor.
Ta se pitanja odnose na razradu Ustavom utvrđenih ljudskih prava i temeljnih sloboda, nacionalna prava, izborni sustav, ustrojstvo, djelokrug i način rada državnih tijela i lokalne samouprave.
Radi se o redovitom, rutinskom zakonu, koji će na snagu stupiti 15. decembra ove godine.
Sabor će raspraviti i odluku o imenovanju dijela članova Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje, znanost i tehnološki razvoj te odluku o kadrovskim promjenama u Vijeću za vodne usluge.