BiH

U RS-u šest osoba oboljelo od leptospiroze ove godine, nema novih slučajeva

U bh. entitetu Republika Srpska je ove godine registrovano šest slučajeva obolijevanja od leptospiroze, a u Institutu za javno zdravstvo RS su kazali da, do danas, nisu zaprimili nove prijave.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Nakon što je u Sarajevu proglašena epidemija ove bolesti koja se prenosi sa zaraženih životinja, najčešće glodara, na ljude, u medijima se pojavila informacija da je i u RS-u oboljelo šestoro ljudi.

Međutim, u institutu za FENA-u objašnjavaju da je to ukupan broj od početka 2025. godine i sa šireg područja banjalučke regije, Doboja i Foče.

Kada je u pitanju banjalučka regija, dvoje je prijavljeno sa područja Prijedora i Banje Luke u januaru, te jedna osoba iz Novog Grada u aprilu ove godine.

“Važno je naglasiti da su one pristigle u različitim vremenskim periodima tokom ove godine i nisu geografski povezane, kao i da se odnose na šire područje, shodno strukturi i organizaciju izvještavanja instituta”, naglašava dr. Irena Špegar Drobac, epidemiolog u Institutu za javno zdravstvo RS.

Mjere koje se provode u sprječavanju i suzbijanju prenošenja ovoga oboljenja su: kontrola populacije glodara, dezinfekcija i deratizacija, održavanje higijenske ispravnosti vode za piće i zaštita od kontaminacije, obezbjeđivanje adekvatnih sanitarno-higijenskih uslova, adekvatno odlaganje i otklanjanje otpada, izbjegavanje i ograničavanje kontakta sa potencijalno kontaminiranom vodom i/ili zaraženim životinjama, higijensko držanje životinja, korištenje zaštitne opreme pri radu sa potencijalno zaraženim životinjama, zaštita oštećenja na koži nepropusnim materijalima u slučaju mogućnosti kontakta sa kontaminiranim materijalima i vodom i slično.

“Leptospiroza je zoonoza koja se pronosi sa životinja na ljude i često se zove profesionalno oboljenje jer najčešće obolijevaju veterinari, mesari, ribolovci i lovci, ali i urbana popuacija koja dolazi u kontakt sa životinjama indirektno, boravkom u rekreativnim zonama, na igralištima, kupalištima i slično”, dodaje Špegar Drobac.

Ova bolest ima svoj tok gdje nakon kontakta sa patogenom, osoba koja se zarazi, nakon 10 dana razvija simptome poput crvenila očiju, povišena temperatura, groznica, slabost, bolovi u mišićima i to je prva faza koja traje do 10-ak dana, nakon toga slijedi pad temperature, a zatim se javlja druga ili imuna faza bolesti praćena različitim simptomima, ponovno se pojavljuju temperatura i raniji simptomi, a mogu se razviti i znakovi meningitisa.

Težak oblik bolesti je tzv. Veilov sindrom koji se ogleda javljanjem žutice, krvarenjima, anemijom, poremećajem svijesti, oštećenjem jetre i bubrega…

Ova bakterija se prenosi direktnim i indirektim putem – direktnim putem urina ili tkiva zaražene životinje ili njihovih izlučevina. S tim u vezi i simptomi koji se javljaju mogu bili lakši ili teži, zavisno od količine unesene bakterije, ali i osjetljivosti organizma.