Konferencija je okupila pacijente, udruženja pacijenata iz Bosne i Hercegovine i regije, zdravstvene radnike, eksperte, donosioce odluka i predstavnike institucija iz Bosne i Hercegovine. Cilj konferencije je jačanje uloge pacijenata u zagovaranju dostupnijeg liječenja, savremenih terapija, kao i unapređenje zdravstvenih politika kroz dijalog i saradnju.

Konferenciju je podržao ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, Alen Šeranić, koji je u svom obraćanju istakao važnost ulaganja u kapacitete zdravstvenog sistema i kontinuiranog dijaloga sa pacijentima.
“Konferencije poput ove prilika su da se susretnemo, razgovaramo i identifikujemo izazove koje možemo rješavati u kontinuitetu. Suočeni smo s porastom malignih bolesti i izazovima u organizaciji zdravstvenog sistema, što zahtijeva dodatne kapacitete, posebno u oblasti onkologije, od medicinskog kadra do dijagnostike i terapije. Raduje me što postoji kvalitetna saradnja sa Fondom solidarnosti, posebno kada je riječ o obezbjeđivanju terapija za različite vrste karcinoma. Takođe, osnivanje krovnog udruženja pacijenata oboljelih od raka u Republici Srpskoj predstavlja značajan iskorak jer omogućava da seproblemi zajednički identifikuju, artikulišu i adresiraju kroz jedinstvenu asocijaciju,” naglasio jeministar Šeranić.
Također, Ministarstvo zdravstva Federacije Bosne i Hercegovine izrazilo je punu podršku radu konferencije i uputio čestitke organizatorima na realizaciji ovog značajnog događaja.
Svoj doprinos konferenciji dali su i zdravstveni profesionalci, koji su istakli važnost bolje komunikacije i saradnje između sistema i pacijenata.

„Kao ljekari Klinike za onkologiju UKC Republike Srpske, snažno podržavamo rad udruženja pacijenata i ovakve skupove koji okupljaju stručnjake, institucije i same pacijente jer vjerujemo da je partnerski odnos sa pacijentima ključan za kvalitetniju njegu i liječenje. Nažalost, svakodnevno se suočavamo s izazovima u dostupnosti savremenih terapija za teška oboljenja. Potrebno nam je sistemsko rješenje koje će obezbijediti kontinuiranu nabavku inovativnih lijekova, ali i proširenje indikacija za terapije koje već koristimo, kako bismo ih mogli primjenjivati na veći broj pacijenata. Zdravstveni sistem mora pratiti razvoj medicine – u interesu svakog pacijenta, istakao je prim. dr. Živko Vranješ, načelnik Klinike za onkologiju UKC Republike Srpske.
Organizatori konferencije su istakli važnost zajedništva i solidarnosti u borbi za prava pacijenata.

“Današnjim okupljanjem u Banja Luci šaljemo snažnu poruku – pacijenti moraju biti u centru zdravstvenog sistema. Posbno ističemo inicijativu onkoloških pacijenata i oboljelih od rijetkih bolesti Republike Srpske za dodatnim izvorima sredstava za kontinuiranu nabavku inovativnih terapija za sve pacijente. Naša konferencija okuplja udruženja, stručnjake i donosioce odluka kako bismo zajedno pronašli put ka pravednijem, dostupnijem i kvalitetnijem liječenju za sve oboljele. Zajedništvo koje gradimo ovdje dokaz je da pacijenti ne poznaju entitetske ni bilo koje druge granice i da zajedno možemo glasno i jasno ukazivati na ono što mora biti prioritet svakog društva – zdravlje i prava pacijenata,” istakla je Jasminka Sredojević, predsjednica Udruženja MI SMO SA VAMA.

Tokom dvodnevnog programa, učesnici su kroz predavanja i panel diskusije razgovarali o ključnim izazovima s kojima se suočavaju oboljeli uključujući svakodnevne izazove pacijenata u pristupu zdravstvenoj zaštiti, ukidanju listi čekanja, dostupnosti inovativnih terapija, zaštiti prava pacijenata i obezbjeđenju dodatnih izvora finansiranja za kontinuiranu nabavku lijekova za onkološke i pacijente oboljele od rijetkih bolesti.
Na konferenciji je učesnicima predstavljen i projekat „Glasaj za život“ , koji okuplja pacijente širom Bosne i Hercegovine u borbi za sistemska rješenja i jednak pristup zdravstvenoj zaštiti.

“Glas pacijenata mora se čuti i u institucijama i u javnosti. Projekat ‘Glasaj za život’ ujedinio je oboljele iz cijele Bosne i Hercegovine u zajedničkoj borbi za pravo na blagovremenu dijagnozu, adekvatno liječenje i dostupnost inovativnih terapija. Danas smo ovdje da podsjetimo sve da zdravstvena prava pripadaju svakom građaninu, bez izuzetka,” naglasila je Alma Serdarević-Stefanišin, članica Upravnog odbora projekta Glasaj za život.
Konferencija je završila usvajanjem zajedničkih zaključaka i smjernica koje će služiti kao putokaz za buduće aktivnosti na unapređenju položaja pacijenata u Bosni i Hercegovini i regiji.