Brojni proizvođači jagoda žale se na slabije cvjetanje jagoda i slabije prinose u odnosu na prošlu godinu. Vrlo lako je moguće da biljke pate od nedostataka fosfora koji je, uz azot, kalijum, bor, magnezijum i cink, najvažniji element za bolje cvjetanje.
Crvenkasta boja na krajevima listova
Simptomi nedostatka fosfora na jagodama ogledaju se u tome da donji listovi poprimaju crvenkastu boju, a to se najbolje vidi na krajevima, tj. obrubu listova. Peteljke listova mogu da imaju ljubičastu nijansu, plodovi postaju manji, a korijen se slabo razvija.
Na nedostatak ovog elementa može da utiče i duži period sa hladnijim vremenom, uz dosta padavina i povećanu vlažnost tla, kao što je trenutno slučaj u skoro svim krajevima BiH. Temperature ispod 14 stepeni utiču na slabije zametanje i oplodnju biljaka. I jače đubrenje kalcijumovim đubrivima takođe može da utiče na manjak fosfora u zemljištu.
S druge strane, fosfor je važan za bolji kvalitet plodova i produžava trajnost plodova nakon berbe. Pomaže boljem cvjetanju i predstavlja izvor energije za biljku i procese u njoj. Oko 25 miligrama fosfora na 100 grama zemljišta predstavlja dobro opskrbljeno tlo pogodno za uzgoj jagoda.
Nije lako dostupan element
Pošto ga biljka može apsorbovati samo u anionskom obliku potrebno je obratiti pažnju i na dostupnost fosfora. Slabo je pokretljiv, samo dva centimetra u 10 godina, tako da mora biti blizu korijenovih dlačica da bi ga biljka usvojila.
Na tržištu se mogu pronaći brojna, vodotopiva, đubriva koja se mogu primijeniti navodnjavanjem ili prskanjem preko lista, a postoje i đubriva sa bakterijama koje razlažu slabo topivi fosfor.
U svakom slučaju, preporuka uzgajivačima je da redovno obilaze svoje zasade i da obrate pažnju na nedostataka određenih elemenata, a najviše fosfora, piše Agroklub.