Cijena jednog pakovanja ovog voća ide i do 20 KM. U gradovima diljem BiH, kao npr. u Tuzli gdje cijena trešanja iznosi nevjerojatnih 25 KM, dok su U Sarajevu jeftinije za 5 KM.
Što se tiče Hercegovine, cijena isto tako varira ovisno o kvaliteti, ali generalno se cijene kreću između 15 i 20 KM.
U Čitluku pakovanje koje iznosi 1.3 kg košta 20 KM, ali u lokalnim trgovinama u istom gradu su mogu pronaći trešnje vidljivo lošije kvalitete i njih ćete platiti 8 KM po kilogramu.
U Širokom Brijegu lokalne trgovine prodaju trešnje po cijeni koja iznosi 15 KM. Na području Čapljine, neki proizvođači koji trešnje uzgajaju u većim količinama trenutno ih prodaju ispred svojih kuća po cijeni od 12 KM za kilogram.
Ova visoka cijena rezultat je kombinacije više faktora – ograničene dostupnosti plodova, sve većih troškova proizvodnje i velike potražnje za ovim sezonskim voćem koje je izuzetno popularno među kupcima.
Zbog nepovoljnih vremenskih prilika, poput kišovitog proljeća i niskih temperatura, prinos trešanja je u nekim dijelovima zemlje smanjen, što je dovelo do manjeg broja trešanja na tržištu i samim tim do viših cijena. Istovremeno, poljoprivrednici se suočavaju s rastom cijena goriva, đubriva i radne snage, što dodatno povećava troškove proizvodnje i reflektira se na maloprodajnu cijenu.
Iako trenutna situacija nije povoljna za kupce, očekuje se da će s povećanjem količine dostupnih trešanja na tržištu cijene postupno padati, piše Jabuka TV.