Isto važi i za odlazak i boravak sa ličnom kartom u Srbiju i Sjevernu Makedoniju.
Naime, upozorava se, da ukoliko oni koji ne posjeduju policu putnog zdravstvenog osiguranja, a iskoristili su pogodnosti ulaska bez pasoša, odnosno samo sa ličnom kartom to im se može vratiti lošim, jer u tom slučaju sve zdravstvene i medicinske intervencije snose samostalno, bez mogućnosti bilo kakve refundacije.
Posjedovanje police putnog zdravtstvenog osiguranja savjetuju kako turističke agencije, tako i Udruženje turističkih agencija BiH u bilo kom obliku putovanja – agencijskom ili samostalnom.
“U cijenu putovanja nije uključeno putno osiguranje. Organizator savjetuje zaključenje osiguranja za otkazputovanja, osiguranje putne odgovornosti, zdravstveno osiguranje i osiguranje protiv nezgoda. Ukolikoorganizator i posrednik nude putna osiguranja radi se samo o posredovanju. Ugovor o osiguranju sezaključuje samo između putnika i osiguravajuće kompanije, kome se eventualni zahtijevi direktnoupućuju. Treba da pročitate uvjete putovanja i obaveze iz ugovora o osiguranju. Premije osiguranja nisusastavni dio cijene putovanja i dospijevaju odmah pri zaključivanju ugovora o osiguranju. Potpisivanjemugovora putnik potvrđuje da je informisan i upućen na obezbjeđenje paketa punog osiguranja”, navode iz Udruženja turističkih agencija BiH.
Navode da paket punog osiguranja ne pokriva obavezno zdravstveno osiguranje, te se putniku preporučuje da isto sam obezbijedi.
“Jer, to može biti razlog da pogranične vlasti ne dozvole daljnje putovanje ili putnik morasam da plati troškove eventualnog liječenja. Organizator ima obaveze koje su utvrdili Zakoni o turizmuentiteta (RS i FBiH) kao i nadležni Zakoni o turizmu kantona”, upozoravaju iz Udruženja turističkih agencija BiH.
Inače, maksimalni iznos putničkog zdravstvenog osiguranja je do 30 hiljada eura, vrijedi za sve zemlje osim SAD-a, Japana, Australije i Kanade, a iznos po danu boravka naplaćuje se do 2 KM u zavisnosti od vrijednosti iznosa police.