Trend poskupljenja repromaterijala prati i povećanje cijene jagoda, pa ona u maloprodaji iznosi i do 12 KM po kilogramu, dok berači rade za satnicu od 10 maraka.
Uzgoj jagoda posebno je prisutan u Tuzlanskom kantonu, a najviše zasada nalazi se na prostoru Čelića. Zbog loših vremenskih prilika ovogodišnja berba kasni, pa je ona umjesto krajem aprila sada počela s dolaskom maja.
„Iako je iza nas teško razdoblje godine, gledajući s aspekta klimatskih uvjeta, možemo reći da početak berbe protječe dobro. Vremenske neprilike nisu mnogo utjecale na samu kvalitetu jagode, već isključivo na početak berbe. Izvjesno je da bi se to moglo odraziti i na krajnju količinu proizvedenog voća, ali o tome ćemo moći govoriti na kraju berbe“, kazao je za Klix.ba predsjednik Udruženja proizvođača jagoda Tuzlanskog kantona Armin Terzić.
Maloprodajna cijena kilograma jagode iznosi između 10 i 12 konvertibilnih maraka, a sugovornik navodi kako bi se o njenoj realnosti moglo polemizirati.
„Cijena repromaterijala je izuzetno poskupjela – od sadnog materijala, folije, gnojiva i zaštitnih sredstava, a najveća poskupljenja odnose se na radnu snagu. Naime, ove godine satnica berača ide i do 10 KM. To nam je drastičan skok u odnosu na protekle godine, gdje se ona kretala između pet i šest maraka“, navodi Terzić.
Sagovornik portala Klix ističe da je pronalazak adekvatne radne snage ograničio zasijane površine i mogućnosti širenja proizvodnje.
„Mnogi proizvođači su se zadržali na obiteljskoj razini. Nisu smjeli ići ka širenju upravo zbog nedostatka radne snage. Radnika je sve manje, a posebno onih kvalitetnih“, nadovezao se Terzić.
Kada je riječ o izvozu, unazad dvije godine njega skoro pa da i nema, zbog graničnih barijera koje postoje.
„Mi iz BiH prema Europskoj uniji imamo samo dva izlaza, a transport traje prilično dugo. To nama predstavlja veliki problem jer je jagoda veoma osjetljiv proizvod i kod krajnjeg kupca mora biti unutar 24 sata. S trenutnom logistikom mi to ne možemo postići“, istaknuo je Terzić.
Shodno trenutačnim projekcijama, količine proizvedene čelićke jagode ove godine će moći zadovoljiti potrebe bosanskohercegovačkog tržišta.