BiH

Šokantni podaci: Penzioneri u BiH imaju oko 300 eura manje prosječne penzije od hrvatskih, a oko 80 eura manje od srbijanskih umirovljenika

Penzioneri u Bosni i Hercegovini imaju ubjedljivo najmanje prosječne penzije u regionu od svih umirovljenika, pokazuje analiza Bosaninfo.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Naime, posljednja prosječna isplaćena penzija u FBiH i to sa uvećanjem iznosila je 759,36 KM (388,27 eura), dok je u entitetu RS ona još i znatno manja i iznosila je 631,31 KM (322,80 eura).

Iz toga proizilazi da je prosječna penzija u Bosni i Hercegovini na nivou 711,07 KM (355,53 eura).

I tako dok se vlasti u FBiH trude penzionere tog entiteta uvjeriti kako žive bolje od svojih kolega u entitetu RS jer oni imaju oko 130 KM (oko 65 eura) manju penziju skrivaju podatke kako je generalno penzija u BiH, pa tako iako i nešto veća u entitetu FBiH zapravo najmanja u cijelom regionu.

Jer, posljednja prosječna isplaćena penzija u Hrvatskoj iznosila je čak 647,31 euro.

To je za oko 300 eura više nego što primaju penzioneri u Bosni i Hercegovini što je porazan podatak.

Interesantno je da je nivo penzija u Bosni i Hercegovini poražavajući i u usporedbi sa prosječnom penzijom u Crnoj Gori koja je davno premašila 500 eura.

Naime, posljednja prosječna isplaćena penzija u Crnoj Gori je 525,14 eura.

To znači da bh. penzioneri i kada su u pitanju crnogorski penzioneri primaju manje za oko 150 eura.

Posljednja prosječna isplaćena penzija u Srbiji iznosila je 50.686 dinara (432,44 eura).

To znači da su bh, penzioneri i u disbalansu kada je u pitanju ova država i to za oko 80 eura manjih primanja mjereći prosječnu isplaćenu penziju u odnosu na srbijanske penzionere.

U sličnom minusu su i bh. penzioneri i mjereći prosječnu isplaćenu penziju sa Sjevernom Makedonijom.

Naime, posljednja prosječna isplaćena penzija u Sjevernoj Makedoniji iznosila je 26.216 denara (426,13 eura).

Sve ovo jasno pokazuje da su penzioneri u Bosni i Hercegovini bez obzira na entitet na dnu kada je u pitanju region, te da imaju najmanje prosječne penzije.

Kada se tome doda da su povećanja, odnosno usklađivanja penzija u Bosni i Hercegovini među najmanjim, te da bh. penzioneri samo mogu sanjati o 13. mirovini kakva se uvodi u Hrvatskoj, Božićnici, Uskrsnici, ili jednokratnim pomoćima kakvih je bilo u više navrata penzionerima u regionu jasno je da je penzionersko “dno” u Bosni i Hercegovini još i dublje.

Dok se nadmećemo koji je od entiteta bolji FBiH ili RS, kao Bosna i Hercegovina zajednički propadamo u ambis jada, siromaštva i bijede.

Penzioneri koji jedva preživljavaju najbolji su primjer tog stanja.