“Pozivamo na prekid vatre i implementaciju rješenja”, saopćeno je iz Ministarstvo vanjskih i evropskih poslova Republike Slovenije.
Poručili su da u potpunosti podržavaju zajedničku izjavu ministara vanjskih poslova Njemačke, Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva (E3) od 23. aprila 2025. godine u vezi s humanitarnom krizom u Gazi.
Ponovili su ozbiljnu zabrinutost zbog nepodnošljive situacije uzrokovane izraelskom potpunom blokadom ulaska humanitarne pomoći u Gazu više od 50 dana, koja je iscrpila osnovne zalihe i dovela civile u akutni rizik od gladovanja, epidemije i smrti.
Slovenija podržava hitan poziv E3 Izraelu da odmah obnovi brzu i nesmetanu isporuku humanitarne pomoći, u potpunom skladu s međunarodnim humanitarnim pravom.
Poput E3, Slovenija osuđuje sve akcije koje pogoršavaju krizu, uključujući politizaciju humanitarne pomoći od strane izraelskih vlasti i planira da održi poslijeratno prisustvo u Gazi, što potkopava izglede za mir i rješenje s dvije države.
Slovenija dijeli bijes E3 zbog nedavnih napada na humanitarno osoblje, infrastrukturu i zdravstvene ustanove.
“Pridružujemo se njihovom zahtjevu da Izrael zaštiti civile, obnovi sisteme za dekonflikaciju, osigura predvidljivost, sigurnost i slobodu humanitarnih radnika i olakša medicinske evakuacije”, objavilo je Ministarstvo, navodeći da Slovenija ponavlja poziv Hamasu da odmah oslobodi sve taoce.
Pored krize u Gazi, Slovenija želi da istakne neprihvatljive uslove na Zapadnoj obali, gdje su eskalacija nasilja, širenje naselja i ograničenja kretanja Palestinaca i pristupa resursima ozbiljno pogoršali uslove života.
“Sistematsko rušenje palestinskih domova, konfiskacija zemlje i povećanje nasilja među naseljenicima, često nekažnjeno, krše međunarodno pravo i dodatno učvršćuju okupaciju. Ove akcije, ne samo da pogoršavaju palestinsku patnju već i potkopavaju održivost buduće palestinske države, koju Slovenija dosljedno podržava kao dio pravednog i trajnog mira”, poručili su.
Pozvali su Izrael da zaustavi sve aktivnosti naseljavanja, zaštiti palestinske civile i osigura odgovornost za kršenja na Zapadnoj obali, u skladu sa svojim obavezama prema međunarodnom humanitarnom pravu i zakonu o ljudskim pravima.
Slovenija poziva sve strane da se vrate na prekid vatre i stvore prostor za smislen dijalog.
“Humanitarna pomoć se nikada ne smije koristiti kao političko oruđe, a demografski ili politički status palestinskih teritorija ne smije se mijenjati jednostranim akcijama”, dodali su.
Izrazili su spremnost da rade s međunarodnom zajednicom na podršci humanitarnim naporima, zaštiti civilnih života i unapređenju dogovorenog rješenja o dvije države koje osigurava dostojanstvo i sigurnost i Palestincima i Izraelcima.