Redakciji Faktor ovih dana obratilo se nekoliko pacijenata sa Klinike za plućne bolesti Podhrastovi Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), ali i njihovih porodica, žaleći se na uvjete u kojima borave oboljeli.Pacijenti su nam poslali i nekoliko fotografija sa Klinike koje u većini ilustruju sve ono što su ispričali.Na fotografijama se može vidjeti u kakvom su stanju WC-i i prostori za kupanje u Klinici za plućne bolesti.
Stara, dotrajala, razvaljena i prljava sanitarna oprema, prljavi ormarići za ostavljanje stvari, prašina po cijevima, prizori su, kako nam rekoše pacijenti, “koji bi možda odgovarali nekom bolničkom prostoru iz 1970-ih godina prošlog stoljeća o kojem niko ne brine, a nikako jednoj klinici koja se nalazi u sastavu renomiranog i najvećeg zdravstvenog centra u državi”.
Pacijenti su se požalili i na krevete u sobama, koji su prema njihovim riječima, dotrajali i prljavi.
– Sramota je svih nadležnih zdravstvenih vlasti, a prije svega menadžmenta KCUS-a u kakvim se uvjetima nalaze pacijenti u Klinici za plućne bolesti. Da li je iko ikada iz uprave kliničkog centra došao da obiđe i vidi u kakvom su stanju ti WC-i i sobe u kojima borave bolesnici. Iz menadžmenta i privremenog Upravnog odbora KCUS-a hvale se kako imaju desetke miliona KM na računu ustanove, a dozvoljavaju da pacijenti borave u ovakvim uvjetima. Šta još da kažem osim – da li vas je imalo stid – kazala je razočarana sugrađanka čiji otac, kako nam je rekla, leži u Klinici za plućne bolesti Podhrastovi, i koja nas je zamolila da joj ne objavljujemo ime i prezime jer se boji za svog roditelja.
Da li su upoznati sa stanjem u kojem se nalaze prostorije u Klinici za plućne bolesti i šta će eventualno poduzeti kako bi se popravili uvjeti boravka pacijenata, upitali smo i menadžment KCUS-a, no odgovor nismo dobili do objavljivanja teksta.
Proteklih mjeseci u medijima i na društvenim mrežama objavljivane su fotografije o katastrofalnim uvjetima u pojedinim klinikama u KCUS-u u kojima borave pacijenti.
Od nehigijenskih uvjeta, prljavih i poderanih dušeka i posteljine na kojima pacijenti spavaju, nedostatka najosnovnijih potrepština za higijenu kao što je sapun, ali i lijekova, gaza, zavoja…, do dugih listi čekanja pacijenata na preglede, među kojima su i oni najteži, onkološki, nedostatka kadra…