“Međutim obzirom da se radi o pristupu ovom problemu na način koji nije ispravan od Vlade FBiH ne smatram da će to biti suštinsko rješenje problema i rastrećenje privrede. To samim tim što se očekuje tamo negdje tek u sedmom mjesecu da će se i vidjeti, odnosno početi to što se predviđa tim procesom rastrećenja kroz ovu izmjenu zakona o doprinosima u FBiH. Ono što je sigurno jeste da ovakav nestrateški pristup rješavanju fiskalne reforme i ovakva odluka o minimalnoj plati u FBiH koja jeste u stvari rezultat neke ad hoc odluke Vlade FBiH bez istinski konsultacija sa Ekonomsko-socijalnim vijećem zapravo i dalje doprinosi da mi i dalje nemamo rješenja ovog problema, odnosno mogućnost da privreda zaista bude rasterećena i da ne dolazimo u situacije kakve sada vidimo na terenu vrlo upitnog i opstanka prvo onih koji jesu iz sektora male privrede, malih i srednjih preduzeća od kojih se očekuje taj ekonomski zamah još od ekonomske agende koja je bila aktuelna 2014. godine”, poručila je Kratina.
Istakla je da nije optimista da ono što je ponuđeno biti rješenje koje će znatno izmijeniti projekcije koje sada imamo u nekom realnom životu u FBiH.
“Stanje na terenu je alarmantno iako stalno vidimo od Vlade FBiH da se to prikaže da to nije tako. Zaista se bojim da ćemo mi sredinom godine, a da ne kažem na kraju godine biti suočeni sa rezultatima iz kojih će se vidjeti da je zapravo ugušen zamah malih preduzeća koji su i kroz sve projekcije koje su trebale biti predstavljle nekih pokretač razvoja privrede i bili neka okosnica. Kroz razgovor sa ljudima koji su direktno pogođeni sa ovom situacijom sada nakon odluke Vlade FBiH o minimalnoj plati vidite i da jednostavno to nije išlo kako treba”, naglasila je Kratina.
Navela je da u Parlamentu FBiH žele da minimalna plata u FBiH bude još veća, jer ona i sada nije dostatna za jedan pristojan život u Federaciji BiH, ali isto tako da se s druge strane moraju istovremeno posmatrati oni koji stvaraju nove vrijednosti, koji su se odvažili na stavranje radnih mjesta naročito u sektoru nekih malih biznisa, porodičnih obrta i biznisa.
“Ti ljudi su sada izloženi velikom teretu, zapravo u pitanju je njihov opstanak. Generalno zakoni po skraćenim procedurama jesu jedna veoma loša praksa Vlade FBiH, ne samo ove nego i proteklu, ali ova koja se predstavlja kao ona koja će ukinuti sve loše prakse, a tu prije svega mislim naravno i na odnos prema zakonodavcu, na dostavljanje zakonskih rješenja pravovremeno kroz transparentne rasprave u tom pravcu se ništa nije promijenilo. Čak bih rekla da je ta jedna bahatost izvršne vlasti još više došla do izražaja”, ocijenila je Kratina.
To također, kaže, može preslikati na situaciju sa fiskalnom reformom jer smo se još prošle godine od januara govorilo da će fiskalni zakoni biti upućeni u parlamemntarnu proceduru zajedno sa zakonom o minimalnoj plaći u paketu.
“To je bio i jeste jedini način da se ovo teško otvoreno pitanje zapravo riješi. Ne vidim suštinski drugi način. Nemam ovdje nikakvih niti ishitrenih odluka niti zakonksih rješenja po tihnim procedurama. Ovdje se mora prsitupiti jednostavno fiskalnoj reformi. A, mi smo svjedoci da je Ekonomsko-socijalno vijeće formirano tu negdje kada je bilo govora o ovoj odluci Vlade FBiH na kraju godine prošle, i nije bilo zaista suštinskog niti ekonomsko-socijalnog dijaloga niti je bilo konsultovanja struke u okviru koje mi imamo zaista respektabilne eksperte iy oblasti ekonomskih nauka, profesora koji bi mogli doprinijeti tome da jedostavno dođemo do rješenja kada je u pitanju fiskalna reforma”, poručila je Kratina.