Oduvijek u toj agenciji na tome rade agenti i analitičari, no odnedavno imaju i pomoć najmodernije tehnologije generativne umjetne inteligencije, točnije velikih jezičnih modela koji stoje iza AI chatbota.
Prema informacijama koje doznaje New York Times, CIA je razvila chatbote pogonjene jezičnim modelima te “nahranjene” obavještajnim i javno dostupnim podacima o raznim svjetskim vođama. Tako su izradili njihove digitalne profile, s kojima analitičari potom mogu čavrljati i proučavati njihove reakcije na različite scenarije. Agencija je alat izradila tokom protekle dvije godine, navode izvori za NYT, a među virtualne osobe uključeni su brojni predsjednici i premijeri stranih zemalja. Svi oni sada mogu svoja “razmišljanja” dijeliti s agentima CIA-e u kontroliranom digitalnom okruženju.
“Fantastičan je to primjer aplikacije koju smo uspjeli brzo implementirati i pokrenuti na jeftiniji i brži način”, kaže Nand Mulchandani, tehnološki direktor CIA-e.
AI chatbot je dio napora ove špijunske agencije u smjeru poboljšanja alata dostupnih analitičarima i službenicima na terenu te za bolje razumijevanje tehničkog napretka američkih protivnika.
Osim te primjene umjetne inteligencije, CIA je koristi i za analize velikih količina dostupnih podataka, ali i onih tajno prikupljenih. Direktor agencije William Burns izjavio je nedavno i da su razvili alate kojima svojim špijunima omogućavaju lakše navigiranje nepoznatim mjestima i gradovima, pogotovo u stranim zemljama gdje vlasti koriste AI-jem potpomognute nadzorne kamere za praćenje građana i stranih špijuna. Više pojedinosti, razumljivo, nije bio spreman podijeliti s javnošću, prenosi Bug.hr.