IT

Navike pretraživanja na Googleu mogu mnoge ljude izložiti riziku

Mnogi korisnici odlučuju kliknuti na web stranicu koja se prva pojavljuje nakon pretraživanja na Googleu. Međutim, ova navika ih može nenamjerno dovesti u opasnost.

Google Chrome google racunar laptop
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

Kao najpopularnija tražilica na internetu danas, Google se smatra internetskom enciklopedijom u kojoj korisnici mogu tražiti informacije i odgovarati na svoja pitanja. Na temelju korisnikovih ključnih riječi za pretraživanje, Google će dati rezultate pretraživanja koji su web stranice s najrelevantnijim sadržajem za te ključne riječi.

Web stranice s dobrom optimizacijom za tražilice (SEO – Search Engine Optimization) Google će dati prioritet kako bi se pojavile na vrhu rezultata pretraživanja korisnika. Osim toga, web stranice koje kupuju oglase na Googleu također će imati prioritet ovog alata kako bi se pojavile na vrhu rezultata pretraživanja, čak i ako ponekad te stranice zapravo nisu povezane s korisnikovom ključnom riječju za pretraživanje.

Rizik od krađe podataka od strane lažnih web stranica

Iskorištavajući karakteristike Google tražilice, hakeri su pronašli način da manipuliraju čimbenicima rangiranja rezultata pretraživanja Googleovih web stranica koristeći tehniku poznatu kao “zlonamjerni SEO”.

U skladu s tim, hakeri će postaviti lažne web stranice, ali posjeduju sučelje legitimnog izgleda i optimizirati ih tako da se te web stranice uvijek pojavljuju na vrhu rezultata Google pretraživanja, s popularnim ključnim riječima ili ključnim riječima koje privlače pozornost javnosti.Na primjer, u slučaju prirodne katastrofe ili zrakoplovne nesreće, hakeri će odmah stvoriti lažne web stranice i SEO prema ključnim riječima koje zanimaju korisnike.

Kada korisnici pretražuju sadržaj povezan s događajima koji se događaju, hakerske web stranice pojavit će se na vrhu Googleovih rezultata pretraživanja. Po navici, korisnici često odlaze na web stranice na početku jer misle da su to web stranice koje pružaju najrelevantnije informacije sadržaju koji traže.

Osim toga, hakeri također mogu postaviti lažne web stranice koje izgledaju točno kao službena web stranica banke ili stranice društvenih medija, a zatim optimizirati pretraživanje kako bi te web stranice stavili na vrh Googleovih rezultata. Ove web stranice mogu uzrokovati da korisnici popune vjerodajnice računa ili prijave osobne podatke bez obraćanja pozornosti, a zatim ukradu te podatke za korištenje u druge zlonamjerne svrhe.

Budite oprezni s web-lokacijama na vrhu rezultata pretraživanja

Osim optimizacije rezultata pretraživanja, jednostavniji način koji hakeri koriste je kupnja oglasa na Googleu. Google često daje prednost prikazivanju web-lokacija koje su potrošile dolar za oglase na vrhu rezultata pretraživanja. To može uzrokovati da mnogi korisnici greškom posjete lažne web stranice ili sadrže zlonamjerni kod hakera.

Stoga sigurnosni stručnjaci preporučuju korisnicima da obrate pozornost na adresu web stranice u rezultatima Google pretraživanja prije posjeta kako bi utvrdili je li to točna ili lažna web stranica. Osim toga, korisnici bi također trebali dati prednost pristupu velikim novinama, poznatim i pouzdanim web stranicama prilikom pretraživanja na Googleu.

Iako je Google kontinuirano poboljšavao svoj algoritam kako bi spriječio pojavljivanje zlonamjernog sadržaja i web stranica koje sadrže zlonamjerni kod u rezultatima pretraživanja, hakeri neprestano pronalaze nove načine da prevare korisnike da posjete njihove web stranice. Stoga bi se korisnici trebali opremiti potrebnim znanjem i uvijek biti oprezni prije nego što posjete bilo koju čudnu web stranicu u rezultatima Google pretraživanja.

U slučaju pristupa čudnim web stranicama iz rezultata Google pretraživanja i primanja zahtjeva za popunjavanje vjerodajnica računa društvenih medija, podataka o kreditnoj kartici itd. ili zatražiti preuzimanje datoteke za pregled sadržaja, korisnici bi trebali odmah napustiti tu web stranicu jer to može biti trik za hakere da ih prevare da instaliraju zlonamjerni kod i ukradu osobne podatke, piše pcekspert.