Svijet

Šta su pokazala dosadašnja Trumpova imenovanja kada je BiH u pitanju

Grenell je poslat daleko, Rubio i Redcliffe su "albanski lobisti". Odabirom ambasadora u Sarajevu, ali i Beogradu i Zagrebu, imat ćemo jasnije konture (nove, ako je uopće bude) Trumpove politike u našem regionu.

FOTO: POLITICKI.BA
FOTO: POLITICKI.BA

Donalda Trumpa zapadni Balkan ne zanima. 

Barem tako za sada stoje stvari. 

Također, ako je suditi po aktivnostima, od balkanskih naroda zna za Albance i čuo je za po nekog Srbina.

I to je to. 

Vijest da je Richard Grenell nominiran za specijalnog predsjedničkog izaslanika za krizna žarišta, u prvom redu Sjevernu Koreju i Venecuelu, znači usmjeravanje ovog kontraverznog političara daleko od našeg regiona.

Pročitajte još

Iako je Reuters prije par dana najavio mogućnost da bi se Grenell mogao usmjeriti prema Ukrajini, gdje bi bio Trumpov izaslanik, to se nije desilo. 

Zanimljivo je i da u obrazloženju svoje nominacije Trump nije naveo Bliski istok kao vječnu vrelu tačku svijeta. 

Nije ni Ukrajinu.

Možda se time Grenell bude bavio nekada u budućnosti.

Nestalnost i nepredvidivost jedina su konstanta Trumpove politike. Barem je takva bila u njegovom prvom mandatu od 2017. do 2021. godine. 

Od kada je pobijedio, Trump je imao samo dva kontakta s regionom.

Navodni njegov telefonski poziv predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, odmah nakon izborne pobjede i susret s predsjednicom Kosova Vjosom Osmani u Parizu nedavno. 

Umeđuvremenu, novoizabrani američki predsjednik je na poziciju državnog sekretara SAD kandidirao Marca Rubia, republikanskog senatora iz Teksasa. 

Ubrzo su se pojavile fotografije na kojima se vidi da je ovaj političar blizak albanskom lobiju. 

Strasti u Beogradu i malo šire nisu se ni stišale kako treba, a uslijedilo je novo imenovanje. John Redcliffe predložen je za šefa Centralne obavještajne agencije SAD (CIA).

Mediji u Srbiji bili su zapljusnuti slikama ovog političara kako pozira s rukama na grudima u znaku albanskog dvoglavog orla. To je gest koji “iz cipela” izbacuje srpske nacionaliste.

I to se odmah vidjelo na Vučićevim tabloidima. 

Redcliffe je proglašen “albanskim lobistom”.

No, ovo su tek prvi potezi nove administracije u SAD.

Ostalo je još mnogo toga da se uradi.

Tek, usmjeravanje Grenella daleko od Balkana i Evrope, pa i Bliskog istoka, mogao bi biti značajan signal. 

To tim više jer je on duboko involviran u poslovne aktivnosti Trumpovog zeta Jareda Kushnera. A ovaj, parama Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata, planira izgraditi monumentalnu građevinu u centru Beograda, na mjestu generalštaba nekadašnje JNA, te na obali Albanije.

Usmjeravanjem na Daleki istok i Latinsku Ameriku, Trump možda želi odvojiti politički od poslovnog Grenellovog angažmana. 

Vidjet ćemo. 

Kada je naš region u pitanju, Trumpu predstoji izbor ambasadora. 

Doug Johnes, kojeg je odlazeća administracija Joea Bidena predložila za nasljednika Michaela Murphyja vjerovatno je prošlost. 

Trump će trebati predložiti novog. 

Ako ga predloži u danima do 20. januara 2025. godine, kada treba preuzeti mandat predsjednika ili netom nakon toga, onda bi to mogao biti signal da postoji neki interes u Vašingtonu za našu zemlju. 

Ako se imenovanje novog ambasadora otegne, pa onda na tu poziciju dođe karijerni diplomata iz State Departmenta, onda je to poruka da naprosto nismo zanimljivi za SAD, ergo da se dosadašnja politika u temeljima neće mijenjati piše Politički.ba 

I da je BiH, kao i balkanski region, briga i obaveza Evropske unije.

Ponavljamo, međutim, nestalnost i nepredvidivost su jedina Trumpova konstanta. 

Tako da su predviđanja i prognoze nesigurne. 

No, odabirom ambasadora u Sarajevu, ali i Beogradu i Zagrebu, imat ćemo jasnije konture (nove, ako je uopće bude) Trumpove politike u našem regionu.

Ima još jedan bitan segment na koji se mora obratiti pažnja – energetika. Odnosno Rusija. I aktivnosti Kine. Trump se već ranije pokazao kao neko ko nema tolerancije. Posebno kada su kineske aktivnosti u pitanju koje on smatra neprihvatljivim. Srbija je tu u jako lošem položaju. I imajte na umu da postoji Trumpov tim za tranziciju. On s odlazećom administracijom koordinira aktivnosti. Ako je tačna najava Vučića da Naftnoj industriji Srbije slijede američke sankcije zbog ruskih veza, to je sigurno bilo na stolu stare i nove administracije… 

Trump je biznismen. Njega zanimaju poslovni dilovi. Jedna od konstanti njegove politike je da smatra da poslovni aranžmani rješavaju mnoge vrele probleme. 

Hrvatska tu ima staru šansu – ukapljeni plin (LNG) iz SAD u Evropu je i velika ulaznica u establišment nove američke vlasti.

U Bidenovom mandatu Srbija je bila ta koja je dominirala u regionu.

S Trumpom – kako sada stvari stoje – to je Kosovo. A Hrvatska bi mogla ući na velika vrata.

BiH je tradicionalno fatalistična i autistična!