Pobjeda Donalda Trumpa s najvećim je emocijama dočekana u Srbiji i među srpskim satelitima u Crnoj Gori i BiH. Ništa čudno s obzirom na to da je Gallupovo istraživanje pokazalo da Trump u Europi najviše podrške ima u Srbiji (59 posto), Mađarskoj (49), Bugarskoj (49) i Sloveniji (43).
Sjedinjene Države su snažno prisutne u jugoistočnoj Europi i krucijalno utječu na regiju jer ne dopuštaju Srbima razbijanje Bosne i Hercegovine ni novi rat između Srbije i Kosova. Zato je za stabilnost regije iznimno važno da SAD nastavi dosadašnju politiku, ali s Trumpom se nikad ne zna što smjera.
U Srbiji prevladava narativ prema kojem će Trump preusmjeriti politiku SAD-a, pa Sjedinjene Države više neće podupirati nezavisnost Kosova, iako on to nije napravio u prošlom predsjedničkom mandatu. Umjesto toga, predlagao je zamjenu teritorija između Srbije i Kosova, ali to su zaustavili EU i tadašnja njemačka premijerka Angela Merkel, znajući da bi prekrajanje državnih granica izazvalo konflikte na Balkanu.
U Beogradu vlada narativ da je “Trump dobar za Srbiju”, pa je predsjednik Aleksandar Vučić požurio biti prvi šef neke države koji je poslao čestitku u Ameriku. “Čestitam Donaldu Trumpu na pobjedi. Zajedno ćemo se suočiti s izazovima. Srbija je posvećena radu sa SAD-om na stabilnosti, rastu i miru”, napisao je Vučić.
Uz objavu je podijelio i fotografiju svog sastanka s Donaldom Trumpom 2020. godine u Bijeloj kući, iako se radi o “fakeu” jer je to bio trojni susret na kojem je sudjelovao i tadašnji kosovski premijer Avdulah Hoti.
Kako bi dodatno pokazali da su na pravoj strani, srbijanski su mediji objavili i vijest prema kojoj su u Trumpovom izbornom stožeru snimljene osobe u majicama s natpisom “Srbi za Trumpa”.
Iz Crne Gore prvu je čestitku poslao predsjednik Skupštine, četnički vojvoda Andrija Mandić, koji je poručio Trumpu kako je “siguran da će zajedno graditi mostove suradnje i očuvati mir i stabilnost na Zapadnom Balkanu”.
Sada se u Beogradu nadaju jačoj američkoj podršci pa je nekadašnji srbijanski ambasador u Londonu i Berlinu Ognjen Pribićević ocijenio da će Trump “imati veće razumijevanje za unutarnja pitanja Srbije, odnosno za pitanje Kosova, od Kamale Harris”, ali nije pojasnio što podrazumijeva “veće razumijevanje”. Ali, i Pribićević je upozorio da bi problem u odnosima između Srbije i SAD-a mogla biti Kina i projekti Vučićeve države s tom zemljom. “Trump neće imati razumijevanje za to jer je njegov fokus na Kini, na električnim automobilima koji se jeftino proizvode i na uvođenju carina od 100 posto za kineske proizvode”, naveo je Pribićević.
Čestitku je poslao i Milorad Dodik koji se slikao s kapom na kojoj piše “Make America Great Again”, pa zaključio da će pobjeda Donalda Trumpa “biti pobjeda obitelji i tradicionalnih vrijednosti, koje su stup europske i zapadne civilizacije, a u posljednje vrijeme su ugrožene ideologijama koje obitelj i tradiciju stavljaju u drugi plan”. U stvarnosti, Dodik je pod američkim sankcijama još od 2017. godine kada ih je prvi put nametnula administracija Baracka Obame. Nadao se kako će ih Trump u svom prvom mandatu ukinuti, no to se nije dogodilo, a nakon toga su ne samo Dodik nego i njegovi najbliži suradnici i članovi obitelji dospjeli pod mjere kojima im je zabranjeno putovanje u SAD i zamrznuta imovina, a američkim građanima zabranjeno da s njima posluju.
Znakovito, samo nekoliko sati od Dodikove proslave Trumpove pobjede uslijedile su nove američke sankcije usmjerene na osobe i kompaniju povezanu s porodicom Dodik.