Magazin

Oprez, ovo su najprljavija mjesta u vašem domu!

Prema društvu za opću mikrobiologiju, pod optimalnim uvjetima, neke bakterije mogu se podijeliti svakih 20 minuta.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

Istraživanje iz 2016. godine koje je proučavalo kontaminirane kućanske predmete otkrilo je više od 340 različitih bakterija na 30 objekata.

Iako su mnoge bakterije bezopasne i čak korisne za tijelo, neke bakterije i virusi koji mogu uzrokovati bolesti često se nalaze u domu. To uključuje Staphylococcus aureus (stafilokok), kvasac, plijesan, Salmonellu, Escherichiju coli, fekalne tvari te virus SARS-CoV-2, koji uzrokuje COVID-19 i simptome poput otežanog disanja, kašlja i groznice.

Pročitajte još

Virus se brzo širi jer može preživjeti na površinama duže vrijeme – do tri sata u zraku, 72 sata na plastici i nehrđajućem čeliku, 24 sata na kartonu i četiri sata na bakru. Najprljavije točke u domu obično uključuju kuhinju, kupaonicu i površine koje se često dodiruju, poput kvaka i prekidača, prenosi Kreni zdravo.

Bakterije i virusi mogu se širiti među ljudima i s površina na osobe. Faktori koji utječu na njihovo preživljavanje uključuju vrstu površine, navike čišćenja i higijenske prakse. Primjerice, u kuhinji područja za pripremu hrane često sadrže bakterije poput Salmonelle i Escherichije coli.

Dezinficiranje površina i često pranje ruku učinkovite su preventivne mjere. Korištenje maramica na bazi alkohola ili otopina s izbjeljivačem također može eliminirati SARS-CoV-2.

Koje površine najčešće sadrže bakterije?

Površine koje se često dodiruju, poput kvaka na hladnjaku i prekidača za svjetlo, mogu sadržavati bakterije. Preporučuje se čišćenje ovih površina dezinfekcijskim maramicama na tjednoj bazi i korištenje nove maramice za svaku površinu.

Aplikatori za šminku također mogu nositi bakterije koje mogu uzrokovati infekcije ili prenijeti koronavirus. Redovito čišćenje i pravilno skladištenje šminke ključno je za smanjenje rizika.

Kupaonice kao područje za bakterije

Kupaonice su još jedno područje s velikim brojem bakterija zbog vlage od tuširanja. Površine, odvodni sistemi i peškiri trebaju se redovito dezinficirati, a peškiri mijenjati na sedmičnoj bazi. Sapun i voda pomažu u pranju koronavirusa, ali kupaonice ipak treba temeljito čistiti.

Odjeća i elektronički uređaji

Odjeća koja ostane vlažna u perilici može postati leglo bakterija. Preporučuje se pranje u vrućoj vodi i dezinficiranje površina za zajedničko pranje odjeće.

Kućanski elektronički uređaji poput daljinskih upravljača i tipkovnica također su leglo bakterija. Redovito brisanje tih uređaja, osobito ako se dijele ili nakon kontakta s prljavim površinama, od esencijalne je važnosti.

Kućni ljubimci i osobni predmeti

Kućni ljubimci mogu unijeti bakterije u dom kroz šape, igračke i zdjelice. Redovito čišćenje predmeta za ljubimce sapunom i dezinficijensima pomaže smanjiti taj rizik.

Osobni predmeti poput mobitela, ključeva i torbi za teretanu također mogu nositi bakterije s vanjskih površina u kuću. Preporučuje se redovito dezinficiranje tih predmeta.

Kako održati dom čistim i smanjiti rizik od bolesti?

Kako bi se održali bakterije i virusi, uključujući koronavirus, pod kontrolom, važno je prakticirati dobru higijenu i čistoću. To uključuje pranje ruku, korištenje otopina s izbjeljivačem i održavanje fizičkog razmaka.

Redovito pranje odjeće koja je nošena u javnosti, izbjegavanje dodirivanja lica i minimiziranje nepotrebnih izlazaka može dodatno smanjiti rizik od širenja bakterija.