U mnogim prodavnicima zapravo nije svejedno kako plaćate.
Ukoliko plaćate gotovinom cijena je jedna – povoljnija, a ako posegnete za karticom, iznos postaje drugačiji, što vam i trgovci naglase.
Nerijetko u trgovinama, posebno bijele tehnike ili namještaja, mogu se vidjeti natpisi “akcija” određene robe s primamljivom cijenom, ali ukoliko izvadite karticu, trgovac će vas upozoriti kako je “akcijska cijena” samo za plaćanje gotovinom.
Da li to smiju trgovci da rade? Zakon o unutrašnjoj trgovini usvojen je 1. novembra, ali je nekako ostao u sjeni glavne teme – neradne nedjelje. No, jako je bitno jer se ovim Zakonom, između ostalog, dodatno uređuju postupanja i obaveze trgovaca.
Ovo pitanje postavili smo Admiru Čavaliću, ekonomskom analitičaru, zastupniku Stranke za BiH u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH koji nam je pojasnio:
“Po postojećem Zakonu o unutrašnjoj trgovini to ne smiju raditi. Iskren da budem mislim da se trebalo malo opreznije pristupati toj zabrani, jer nije se bez razloga to stavljalo kao gotovinski popust. Činjenica je da mi imamo tu posrednika, a posrednik se odnosi na bankarski -finansijski sektor, odnosno na one ponuđače kartica, oni uzimaju svoj dio provizije.
To što ga potrošači ne osjete, ne vide, ne znači da ne postoji, da li je negdje prosjek 3 posto provizije, on ide na teret prodavaču. Da plastično objasnim, ako neko prodaje nešto za 100 KM vjerovatno da će ako platite gotovinom sve ide prodavaču, a ako plaćate karticom moramo biti svjesni da proviziju uzimaju oni koji pružaju te kartične usluge i zbog toga se davao taj popust.
Ja zaista ne vidim, pogotovo ako postoji fiskalni račun da je tu bio bilo kakav vid sive ekonomije ili poreske evazije. Mislim da je to bila normalna reakcija, pogotovo trgovaca bijele tehnike. I oni se sa razlogom žale, pogotovo kada imate ove skuplje proizvode, dobijate garanciju i naravno fiskalni račun, ali s druge strane izlazi vam u susret prodavač na način da onaj dio što bi išao bankarskom sektoru, on daje popust samom kupcu. Sada to više nije moguće”.
Dakle, u principu trgovci prema novom zakonu ne smiju više davati popust za plaćanje u gotovini koji ne bi bio primjenjiv i na druge načine plaćanja. Ovo znači i da trgovci neće moći naplatiti skuplje robu ukoliko nude da se roba plaća na rate.
Ono što bi se moglo izdvojiti kao iskorak u novom Zakonu o unutrašnjoj trgovini jeste pitanje online trgovine.
“Ima nekih iskoraka po pitanju online trgovine, naravno moglo se daleko više uraditi. Sada se da kažemo definiše nekako online kupovina, to nam je posebno bitno u kontekstu dolaska velikih igrača na tržište tipa TEMU, a u budućnosti možda Amazona i slično. Nije se posebno radilo na zaštiti prava potrošača, moglo se više raditi ili se možda ostavilo da se to radi kroz izmjene zakona o zaštiti potošača u Federaciji BiH, da se naglasi ta zaštita koja ne mora nužno biti i vrijediti za teritorij Federacije, pa čak i u odnosu na trgovanje sa ostatkom svijeta. Ako kupujete nešto sa interneta ne treba da vas zanima iz koje zemlje dolazi, već da na teritorij na koji roba dolazi, da vaši zakoni vas kao potrošača maksimalno čuvaju”, kazao je Čavalić za Bosnainfo.