Ekonomija

Dr. Jusufbegović o 3D printanju u medicini u BiH: Po prvi put ne zaostajemo za ostatkom svijeta

Merim Jusufbegović, doktor zdravstvenih nauka i viši asistent na Fakultetu zdravstvenih studija posvećen je popularizaciji i primjeni 3D štampanja u medicini.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Aktivno učestvuje u dizajniranju i 3D štampanju edukacijskih modela koje je predstavio danas u studiju Novog dana N1, uz detaljno objašnjenje 3D alata štampanja koji se koriste u medicini.

Pojašnjavajući tehnologiju 3D štampanja, rekao je kako se radi o proizvodnji gdje, u zavisnosti koja tehnologija se koristi, virtualni model se pretvara u fizički. U medicini se virtuelne modeli mogu pretvoriti u fizičke, ali pored modela za edukaciju mogu se praviti i proizvodi koji se koriste u medicini, kao alati, implantati i slično. Upotreba je široka, dodaje.

Da li se ti proizvodi mogu koristiti kao zamjenski dio organa?

“Postoje materijali koji se mogu sterilisati i samim tim su prošli kriterije da bi bili ugrađeni u tijelo. To je najčešće dio kosti gdje imamo defekt kosti, kroz softver napravimo dio kosti, isprintamo, sterilišemo i ugradimo”, rekao je Jusufbegović, prezentirajući model ljudske lubanje napravljen 3D tehnologijom štampanja, koji predstavlja precizno dizajnirani nastavak koji se savršeno uklapa.

Otkrio je i zanimljivu priču o suradnji sa Udruženjem oboljelih od karcinoma dojke i drugih malignih oboljenja ‘Renesansa’.

“Zašto ne bismo napravili protezu koja je namijenjena svakoj pacijentici ponaosob, razgovarali smo s kolegicom iz ‘Renesanse’, pokazali modele koji su dostupni, naš model bi bio za svaku pacijenticu posebno, tražimo zainteresovanu osobu da ponudimo znanje i tehnologiju i da dobijemo povratnu informaciju od korisnika”, pojasnio je Jusufovbegović.