Jabukin smotavac, Cydia pomonella, se nalazi u fazi intenzivnog piljenja larvi prve generacije, a u zasadima bresaka i nektarina u toku je aktivnost druge generacije breskvinog smotavca, navedeno je u sedmičnom agrobiltenu RHMZ-a.
U cilju sprječavanja ubušivanja larvi smotavca u plodove, proizvođačima se preporučuje primjena nekog od insekticida na bazi aktivne materije acetamiprid 0,025%.
Kako smo ranije pisali, iako je riječ insektu malih dimenzija, smotavac je izuzetno opasna štetočina. Osim jabuke, napada i krušku, dunju, kajsiju, glog, u manjoj mjeri šljivu i breskvu, a možemo ga pronaći u plodovima oraha. Štete nastaju od larvi koje se hrane i žive unutar plodova. U godinama kada dolazi do prenamnožavanja, prva generacija ošteti do 25 posto plodova, a druga i do 90 posto, piše Agroklub.
U ovom periodu, treba obratiti pažnju i na mogućnost širenja simptoma prouzrokovača pepelnice jabuke. Vremenski uslovi i najavljene visoke temperature povoljni su za razvoj ove bolesti.
U cilju zaštite od navedenog patogena, kod osetljivog sortimenta, proizvođačima se preporučuje primjena nekog od fungicida na bazi aktivne materije:
fluopiram+tebukonazol 0,075% (MBT 2) ili
penkonazol 0,04% (MBT 3) ili
kresoksi-metil 0,2 l/ha (MBT 1) ili
kresoki-metil 0,2l/ha (MBT 3).