1494. Štamparija u Cetinju štampala prvu knjigu na srpskom jeziku “Oktoih prvoglasnik” Đurđa Crnojevića i štampara Makarija, jednu od najviše korištenih bogoslužnih knjiga u Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
1785. Rođen njemački pisac Jacob Grimm, osnivač savremene germanistike. S bratom Wilhelmom sakupio je i objavio čuvene priče i bajke za djecu. Započeo je rad na velikom Njemačkom rječniku (1852).
1797. Francuski general Napoleon Bonaparte pobijedio Austrijance kod Rivolija u Italiji.
1809. Rođen francuski učitelj Louis Braille, koji je 1829. pronašao sistem pisma za slijepe – Brajevo pismo.
1890. Rođen političar, slikar i novinar Moša Pijade, član Komunističke partije od 1920. i visoki državni i partijski funkcioner poslije Drugog svjetskog rata. U novembru 1943. organizovao je u Jajcu Telegrafsku agenciju nove Jugoslavije (Tanjug), a poslije rata je bio predsjednik Skupštine FNR Jugoslavije.
1932. Vlada Indije proglasila ilegalnim Indijski nacionalni kongres i uhapsila vođu Mahatmu Gandija, što je izazvalo talas štrajkova u zemlji.
1944. Savezničke snage u Drugom svjetskom ratu počele napad na njemačke položaje na Monte Cassinu, duž najvišeg dijela Apeninskog poluostrva. U žestokim borbama su razoreni gradić Cassino i najstariji benediktinski manastir, koji je 529. podigao osnivač tog reda sveti Benedikt od Nursije.
1951. Sjevernokorejske i kineske trupe u Korejskom ratu zauzele Seul.
1960. U saobraćajnoj nesreći poginuo francuski pisac Albert Camus, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1957.
1967. Poginuo engleski vozač brzih automobila i čamaca Donald Malcolm Campbell. Svjetski rekord u vožnji automobilom od 648,7 kilometara na sat postavio je 1964. Poginuo je vozeći čamac s mlaznim motorom Plava ptica na jezeru Coniston.
1973. Pokraden Muzej umjetnosti u Montrealu. Odnijete su slike vrijedne dva miliona dolara, među kojima i jedna Rembrandtova, čija je vrijednost milion dolara.
1993. Bosanski Srbi i Bošnjaci odbili na konferenciji u Genevi Vance-Owenov mirovni plan za BiH. Pregovori su suspendovani, a rat u BiH nastavljen još većom žestinom.
1994. Gradu Foča je poslije 500 godina, po odluci Skupštine RS-a, promijenjen naziv u Srbinje. Odlukom Ustavnog suda BiH, te pod pritiskom OHR-a i međunarodne javnosti, vraćen stari naziv 2004.
1998. Usvojena aktuelna zastava BiH. Bijelu zastavu Bosne i Hercegovine sa grbom Kotromanića zamijenila je sadašnja plava zastava sa žutim trokutom koji simbolizira granice države i devet zvijezda koje predstavljaju evropsko okruženje Bosne i Hercegovine.
2003. Islamska militantna grupa napala iz zasjede vojni konvoj u sjeveroistočnom Alžiru i ubila 43, a ranila 19 vojnika.
2004. Na predsjedničkim izborima u Gruziji pobijedio Mihail Sakašvili. Tokom dva mandata uspio je da provede izvjesne reforme. Vodio je neuspjeli rat sa Rusijom 2008. Povukao se 2013. Uhapšen je 1. oktobra 2021. po povratku u domovinu nakon osam godina.
2006. U Sarajevu umro Nijaz Abadžić, bh. novinar, publicista i urednik FTVBiH. Postao je poznat po praćenju ekologije i po znanstveno-popularnoj publicistici. U okupiranom Sarajevu 1994. osniva ekološku fondaciju Fondeko.
2007. Nancy Pelosi, američka političarka, demokrata, preuzela dužnost predsjednice Predstavničkog doma Kongresa SAD-a. Ona je prva žena na toj funkciji.
2017. Bivši predsjednik Jemena Ali Abdullah Saleh ubijen u Sani. Naoružani Husi zaustavili su konvoj vozila u kojem je bio Saleh i usmrtili ga.