Kako saznajemo, potvrđena su tri slučaja oboljelih od morbila, a da je u toku testiranje i četvrte osobe.
Kako je za portal Bosnainfo kazao Ademir Spahić, radi se o troje djece iz jednog vrtića u opštini Novi Grad Sarajevo te da je riječ o nevakcinisanoj djeci.
Kako je ranije rekla članica BHAAAS-a Aida Ramić Čatak, najalarmantnije je u Tuzlanskom kantonu gdje se situacija mijenja iz dana u dan.
– Ono što je sada najalarmantnije je trenutno Tuzlanski kanton i Živinice. Dakle, situacija se tu iskomplicirala ne samo sa povećanjem broja djece oboljele od morbila, nego se upravo dešava jedna kombinacija da su djeca inficirana od kombinacije virusa. Počelo je to sa nekih prvih 12 slučajeva početkom ove godine, pa sa 17. Trenutno su podaci negdje oko 48 inficirane djece, 29 je bilo hospitalizirano, kazala je ranije Ramić Čatak.
Jedina prevencija je – imunizacija. Sve vakcine skladište se prema zakonskim odredbama, a stručnjaci apeluju da još nije kasno djecu dovesti na vakcinaciju.
Veliki broj djece u Kantonu Sarajevo nije imuniziran MRP vakcinom, a na sastanku koji će biti održan u srijedu definisat će se jasni koraci u slučaju pojave epidemije.
Simptomi morbila
To ćete najprije otkriti prema promjenama na sluzokoži usne duplje. Ukoliko se uoče sitne, bijele mrlje, spojene sa sluzokožom, ima razloga za sumnju.
Promjene na sluzokoži, koje liče na posuta zrna griza, najčešće su prvi simptom infekcije. Poznate su kao Koplikove mrlje i mogu se primijetiti iznad gornjih kutnjaka.
Ostali simptomi se javljaju iz dana u dan, sa razvitkom toka bolesti. Zaražena osoba osjeća opštu slabost, glavobolju, temperaturu, malaksalost, bezvoljnost. Ovu bolest prate umor, gubitak apetita, kašalj, sekrecija iz nosa i konjuktivitis. Većina simptoma može ukazivati da se radi o običnoj prehladi.
Ono što je najkarakterističnije za infekciju virusom morbila je osip. Te sitne, crvene tačkice pojavljuju se par dana nakon prvih simptoma. Uglavom se prvo primijete po licu i vratu, a onda se šire i na ostale dijelove tijela. Može ih pratiti vrlo visoka temperatura, koja prelazi i 40° C.
Smatra se da je zaraznost najveća uoči izbijanja osipa i u narednim danima, dok osip ne krene da se povlači.
Čim se primijete neki od početnih simptoma, bitno je javiti se ljekaru. Na pregledu će se postaviti dijagnoza i moguća bolest će se na vrijeme izliječiti.