Život

Prof. dr. Obradović za BosnaInfo pojasnila kako prepoznati simptome meningitisa i kada se javiti ljekaru

Nakon što je u Opću bolnicu "Dr. Mustafa Beganović" u Gračanici primljeno šestero djece sa simptomima meningitisa, kod roditelja se javila zabrinutost zbog mogućeg širenja ove opasne bolesti. 

FOTO: SHUTTERSTOCK
FOTO: SHUTTERSTOCK

Kako saznajemo, djeca koja su zbrinuta u dobrom su zdravstvenom stanju.

Ovu informaciju potvrdila nam je i epidemiologinja, prof. dr. Zarema Obradović sa Fakulteta zdravstvenih studija Univerziteta u Sarajevu koja je za Bosnainfo pojasnila o kakvom je zapravo oboljenju riječ i koliko je opasno te na šta treba posebno obratiti pažnju.

Pročitajte još

“Meningitis je upala moždanih ovojnica koja može biti izazvana različitim uzročnicima. To mogu biti virusi, bakterije, neke hemijske materije pa čak i neke protozoe, ali ono što nas interesuje, kada se radi o zaraznim oboljenjima, jesu virusi i bakterije”, govori na početku razgovora za naš portal.

Napominje da postoji više uzročnika bakterijskog meningitisa.

“Ako se radi o virusnim meningitisima obično je klinička slika blaža a prognoza povoljnija, za razliku od bakterijskih koji imaju komplikovaniju kliničku sliku, nekada i nepovoljniju prognozu, odnosno, mogu da ostave sekvele ili trajne posljedice kod osoba koje su preboljele meningitis i, naravno, u nekim ekstremnim slučajevima mogu da dovedu i do smrtnog ishoda”, kaže nam dr. Obradović te pojašnjava:

“Uzročnici ulaze najčešće iz gornjih dijelova respiratornog trakta (gornjeg dijela ždrijela) prema moždanim ovojnicama, a nekada se prije toga javi sinuzitis, a potom nadražaj moždanih ovojnica ili njihova upala, pa tek onda simptomi. To su osnove koje bi roditelji trebali znati kako bi na vrijeme odveli dijete u najbližu zdravstvenu ustanovu da bi se dijagnoza mogla postaviti na vrijeme.

Više simptoma

Profesorica Obradović napominje da zapravo ima više simptoma koji će pokazati da li se radi o meningitisu.

“Jedan od simptoma jeste visoka temperatura koja nije samo specifična za meningitis, drugi je glavobolja, koja je prepoznatljiva kod djece koja imaju više godina, odnosno, koja znaju reći da ‘ih boli glava’. Ono što roditelji takođe primijete kod svog djeteta jeste da se ono loše osjeća, sljedeći znak je povraćanje bez stomačnih tegoba, dakle, iznenadno povraćanje što je netipično. Ono što je tipično jeste da djeca koja imaju meningitis imaju i jako ukočen vrat. Drugi znak je tzv. fotofobija, odnosno, osjetljivost na svjetlost”, dodaje dr. Obradović.

Sve su to, kako kaže za BosnaInfo, znakovi da dijete treba odvesti ljekaru.

“Međutim, ako se to ne vidi na vrijeme, još jedan znak kojeg se jako plašimo jeste ‘osip po koži’. To izgleda kao da dijete ima neku osipnu groznicu, međutim, najčešće se radi o tzv. mikro krvarenjima (poremećaj mikrocirkulacije) i tada je situacija znatno komplikovanija. Ako se radi o seroznom meningitisu, tada se neće provoditi neke striktne mjere, ali ako se radi o meningokoknom, onda postoje i određene mjere prema neposrednim kontaktima oboljele osobe”, pojašnjava naša sagovornica.

Javlja se tokom cijele godine

“Oboljenja se tokom cijele godine, ali ipak imaju neku svoju sezonalnost pa se meningitisi koji su uzrokovani virusima, zbog toga što su to enterovirusi (virusi koji žive u crijevima), najčešće prenose u ljetnom periodu i tu je ključni način prijenosa fekalno-oralnim putem, tj. preko kontaminiranih ruku ili kupanjem u vodama kao što su rukavci, rijeke, neka kontaminirana jezera pa čak i na moru, dio uz obalu, pogotovo kada je riječ o ne plivačima. Druga kategorija meningitisa jeste bakterijski koji se češće javlja u zimskom periodu i uzrokovan je s nekoliko tipova bakterija”, zaključila je na kraju razgovora za Bosnainfo.