Svijet

Tenzije sa Kinom mogu da skrenu pažnju SAD-a sa Ukrajine

Sve oštriji rat riječima između SAD i Kine oko Tajvana "mogao bi lako da eskalira" i pažljivo se prati u glavnim gradovima Evrope, rekle su visoke diplomate EU za Politiko.eu, a jedan od njih je rekao da bi u najgorem scenariju po Ukrajinu, američka pažnja mogla da se preusmjeri ka tenziji sa Kinom zbog Taipeija.

FOTO: ILUSTRACIJA
FOTO: ILUSTRACIJA

Upitan da kaže da li tenzije izazivaju zabrinutost za NATO, neimenovani visoki diplomata EU je rekao “zasad ne, ali bi lako moglo da eskalira”.

“U najgorem slučaju bismo mogli da vidimo kako se američka pažnja preusmjerava sa Ukrajine na tenzije sa Kinom oko Tajvana”, naveo je on.

Kako dodaje politico.eu, tenzije rastu između dvije svjetske supersile, dok Peking pojačava prijetnje oko moguće posjete Tajvanu predsjednice Predsedavajućeg doma Kongresa SAD Nancy Pelosi narednih dana.

Od Brisela do Pariza, zvaničnici EU nisu željeli da se javno izjašnjavaju o sporu, pa i u trenutku kada se Kina približava riziku od vojnog sukoba sa SAD, međutim, kako dodaje Politiko, iza kulisa, evropske diplomate prihvataju činjenicu da postoji evidentna opasnost da bi situacija mogla da izmakne kontroli.

Analitičari sada apeluju na lidere EU da obrate pažnju i pripreme se na predstojeće probleme.

“Ponekad se dogodi i najgori scenario. Evropljanima bi bilo dobro da se pripreme za nepredviđene situacije, da podrže Tajvan, ali i da ostanu u bliskom kontaktu sa Pekingom, i da pomognu u deeskalaciji”, rekao je potpredsjednik Minhenske bezbjednosne konferencije Boris Ruge.

Pelosi je u nedelju rekla da putuje na azijsku turneju, a novinski natpisi da bi mogla da svrati i do Tajvana nisu pomenuti u njenom zvaničnom programu, međutim, do te posjete bi moglo da dođe.

Kina napominje da bi, u slučaju da Pelosi posjeti Tajvan, to bilo očigledno kršenje politike “jedinstvena Kina” i znak američke podrške nezavisnosti Tajvana.

Velika Britanija je savjetovala da se Tajvan naoruža, upozoravajući da “Zapad ne smije da napravi istu grešku kao sa Ukrajinom”, dok je ministarka spoljnih poslova Njemačke Annalena Baerbock nedavno opisala “samouvjeren i prije svega agilan stav Kine” prema Tajvanu kao globalan izazov.

Međutim, ostale evropske prijestolnice su uglavnom bile više oprezne u svojim komentarima.

Na pitanje o vojnom odgovoru Kine na posjetu Pelosi Tajvanu, francusko ministarstvo spoljnih poslova nije željelo da komentariše ništa.

Jedan diplomata EU je rekao da je tišina u ovoj fazi očekivana, s obzirom na to da je Tajvan, prije svega, interes Amerike, ali da će “reakcija biti drugačija ukoliko se riječi pretvore u djela”.