Von der Leyen mjesecima vodi kampanju koja bi omogućila Ukrajini da bude bolje povezana sa EU. To je rezultiralo i službenom preporukom Evropske komisije da se Ukrajini dodijeli status kandidata za pristupanje EU, o čemu će Evropsko vijeće raspravljati ove sedmice.
“Proces pristupanja zavisi od napretka. U rukama je zemlje kandidata koliko će se proces odvijati brzo. Na primjer, Slovačka je učinila sve što je mogla da provede neophodne reforme i pet godina kasnije postala je članica. Turska je sada dalje od toga nego što je bila”, komentirala je Von der Leyen.

Kazala je kako je njen utisak o Ukrajincima taj da su kao narod veoma motivirani i ujedinjeni u želji da se pridruže EU. Istakla je kako joj je predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski kazao da je to iz razloga što je članstvo u bloku važno za državu i demokratske procese.
Predsjednica Evropske komisije u potpunosti je sigurna da će biti donesena pozitivna odluka o dodjeljivanju Ukrajini statusa države kandidatkinje za članstvo u EU, iako bi se trebali posmatrati kao odvojeni procesi namjera pridruživanja i potencijalni krug proširenja.
“Gotovo sve zemlje zapadnog Balkana su dalje od Ukrajine na tom putu. Zaista se nadam da možemo naći rješenje, da konačno možemo održati obećanje i započeti pregovore. Bosna i Hercegovina, na primjer, može odmah započeti pristupne pregovore ako se ispuni 14 glavnih tačaka. Bilo je mnogo napretka tamo, trebali bismo to priznati”, istakla je Von der Leyen.
Mišljenja je i da Srbija treba odlučiti “na kojoj strani želi da bude”, ali da su EU potrebni jasni dokazi da ta država dijeli evropske vrijednosti poput vladavine prava i demokratije, kao i da se protivi ruskoj invaziji.