Ljudi koji žele da im se izmjeri koeficijent inteligencije polažu standardizovane testove i dobijaju ocjenu koja rangira njihov nivo inteligencije.
Što je nečiji IQ rezultat veći, to se ta osoba smatra inteligentnijom.
IQ rezultati obično odražavaju kvalitet obrazovanja i resurse koji su dostupni ljudima u njihovom lokalnom geografskom regionu.
Područja svijeta s nižim rezultatima koeficijenta inteligencije su obično siromašnija i manje razvijena, posebno u oblasti obrazovanja, u poređenju sa zemljama sa višim rezultatima.
Mnogi istraživači također koriste koeficijent inteligencije da odrede “najinteligentnije” zemlje na svijetu.
Koeficijent inteligencije mapa iznad zatamnjuje svaku zemlju u zavisnosti od toga koliko je visok prosječan IQ rezultat.
Tamnija nijansa ljubičaste ukazuje na niži rezultat. Nasuprot tome, zemlje sa višim prosječnim rezultatom izgledaju crveno-narandžaste boje.

Prema studiji istraživača Richarda Lynna i Davida Beckera s Instituta u Usteru iz 2019. godine, najviši prosječni rezultati na svijetu pripadaju Japancima, a iza njih su građani Tajvana i Singapura.
Lista 10 najboljih se pojavljuje ispod, a kompletna rangiranja se pojavljuju u tabeli dalje na ovoj stranici, piše Žena Blic.
Srbija se nalazi na 59. mjestu s prosječnim koeficijentom inteligencije 89,6, dok je Slovenija na 23. mjestu sa 98,6, a Hrvatska na 37. mjestu sa 95,75.
Grčka je na 55. mjestu sa 90,77, dok je Bugarska odmah iznad sa 90,99.
Bosna i Hercegovina je na 66. mjestu sa 88,54, a Crna Gora je na 82. mjestu sa 85,78.