Znanstvenici su koristili farmaceutske implantate sa sporim otpuštanjem i odašiljače za praćenje životinja kako bi pratili kako je izloženost dvama uobičajenim lijekovima utjecala na ponašanje i migraciju mladog atlantskog lososa u švedskoj rijeci Dal dok su migrirali u Baltičko more, navodi HRT.
Studija, koju je vodilo Švedsko sveučilište poljoprivrednih znanosti, otkrila je da uobičajeno otkrivene razine klobazama u okolišu lijeka koji se često propisuje za poremećaje spavanja povećavaju uspješnost migracije riba iz rijeke u more. Također je utvrđeno da je klobazam skratio vrijeme koje je lososima trebalo da prođu kroz dvije brane hidroelektrana duž njihove migracijske rute, prepreke koje obično ometaju uspješnu migraciju.
Marcus Michelangeli s australskog sveučilišta Griffith, koji je dao ključni doprinos studiji objavljenoj u Scienceu, naglasio je sve veću prijetnju farmaceutskog onečišćenja divljini i ekosustavima.
– Farmaceutski zagađivači rastući su globalni problem, s više od 900 različitih tvari koje su otkrivene u vodenim putovima diljem svijeta, rekao je Michelangeli.