Najmlađa žrtva ni ime nije dobila Kao što vam je poznato, organizatori tzv. “Parade ponosa”, a koja govori i koja je usmjerena na zaštitu prava LGBT populacije, javno su najavili održavanje navedenog događaja 14. juna 2025. godine u Sarajevu. S tim u vezi, kao Udruženje, a i kao pojedinci, smatramo potrebnim i važnim javno reagirati, u kontekstu datuma kada je najavljen navedeni događaj. Datum 14. juni posebno je bolan za Bošnjake Bosne i Hercegovine, posebno grada Višegrada – navodi se u dopisu.
Naime, taj isti dan 1992. godine, prije 33 godine, u Višegradu je počinjen prvi u nizu stravičnih masovnih zločina spaljivanja živih bošnjačkih civila – djece, žena i starijih osoba, u Pionirskoj ulici u Višegradu.U “živoj lomači” živo je spaljeno više od 60 bošnjačkih civila, od kojih je samo osmero preživjelo.
– Posmrtni ostaci spaljenih nikada nisu pronađeni. Najmlađa žrtva tog stravičnog zločina bila je beba od dva dana, koja u trenutku spaljivanja nije ni ime bila dobila. Za ovaj stavični zločin, kao i niz drugih, zločinac Milan Lukić je osuđen na doživotnu kaznu zatvora, Sredoje Lukić na 27 godina u Haškom tribunalu, kao i Radomir Šušnjar na 20 godina u Sudu Bosne i Hercegovine – ističe se u dopisu.Ovaj zločin, kao i zločin spaljivanja živih bošnjačkih civila na Bikavcu 27. juna 1992. godine sudije Haškog tribunala su okarakterizirale kao najgori oblik nečovječnog postupanja jedne osobe prema drugoj.
Strijeljanje Bošnjaka Ahatovića u Sokolini
– Također, datum 14. juni budi bolna sjećanja i stanovnicima naselja Ahatovići kod Sarajeva. Naime, taj dan 1992. godine u autobusu u mjestu Sokolina strijeljani su zarobljeni Bošnjaci, koji su umjesto na razmjenu, dovedeni u klopku, na strijeljanje. Tom prilikom ubijeno je 48 zarobljenih Bošnjaka. Preživjelo ih je svega nekoliko – podsjetili su u dopisu.
Imajući u vidu navedene zločine koji su izvršeni 14. juna u Višegradu, Sokolini, kao i drugim okupiranim mjestima i mjestima pod opsadom, iz Udruženja smatraju da je “neprikladno, neprihvatljivo i krajnje drsko da se taj dan, kada se prisjećamo nevino ubijenih bošnjačkih civila i zarobljenika, u glavnom gradu Bosne i Hercegovine održava tzv. ‘Parada ponosa'”.
Ne sporimo nikome da zastupa i promovira ljudska prava, ma kojeg oblika, ali je neprihvatljivo da se taj događaj održava baš na dan 14. juna. S tim u vezi, tražimo odgodu održavanja tzv. “Parade ponosa” na taj dan i da time pokažete i osjećaj i pijetet prema žrtvama, te tako zajedno razvijamo kulturu pamćenja – poručeno je u dopisu.