Svijet

Zemlju će večeras pogoditi jaka solarna oluja, šta to znači za BiH?

U večernjim satima može nas pokriti jedna od jačih solarnih oluja.

Solarna oluja
FOTO: UNSPLASH/ NOAA

Amerikanci upozoravaju na smetnje u elektromreži, ali kod nas to nije za očekivati, može biti problema u radio frekvencijama ili smetnji u radu interneta.

Američka Nacionalna uprava za okeane i atmosferu (NOAA) u SAD-u sinoć je izdala upozorenje na neuobičajeno jaku solarnu ili geomagnetsku oluju.

Pročitajte još

Ovo je bilo prvo takvo upozorenje u skoro dvadeset godina, odnosno nakon januara 2005. godine, kada je Zemlju pogodila najveća doza radijacije u posljednjih pola vijeka, piše britanski Daily Mail.

Centar za predviđanje svemirskih vremenskih prilika je dan ranije u srijedu detektirao niz praskova plazme u solarnoj atmosferi, za koju su ustanovili da je izuzetno moćna i lagana kada stignu do Zemlje u njenoj atmosferi, a čak i na površini izazivaju “haos” . U atmosferi se ovaj “haos” manifestuje u vidu sjeverne svjetlosti, a na površini u prekidima telekomunikacionih sistema i električne mreže.

Šta možemo očekivati ​​u regiji?

Da solarna oluja večeras može zahvatiti i naše krajeve, potvrdio je i Andrej Guštin, direktor slovenačkog instituta Cosmolab, piše N1.

“Stoga postoji mogućnost da ćemo večeras na nekim mestima ponovo moći da posmatramo sjeverno svjetlo”, rekao je on. Ali to zavisi od toga kada i da li će nas oluja stići. Snažan geomagnetski događaj predviđa se i za Evropu i za Ameriku, ali se još ne zna kada će tačno tamo stići. I dalje se prate podaci.

Na pitanje da li bi ova solarna oluja, osim sjevernog svjetla, mogla uzrokovati i nestanak struje ili druge smetnje, Guštin je rekao: “Možda bi moglo doći do problema u radio frekvencijama, manjih smetnji u funkcionisanju interneta”. Međutim, ne očekuje smetnje na električnoj mreži. “Prije 30 godina takvi poremećaji su se mogli desiti, zapravo su se zaista i dogodili, a moderna tehnologija, barem u Evropi, vrlo je otporna na takve poremećaje”, rekao je, dodajući da je drugačije u SAD-u, kao u saveznim državama.

Vjerovatnoća da ćemo u subotu navečer vidjeti sjeverno svjetlo je umjerena do velika, navodi se na web stranici severnisij.si koju je nedavno postavio geolog i stručnjak za solarnu aktivnost Jure Atanackov.