Dodik je tom prilikom rekao da visoki predstavnici koji su legalno birani nikada nisu direktno donosili odluke u BiH, kao što je to uradio Kristijan Šmit, koji je, kako je ponovio Dodik, nelegalan.
“Poznata mi je praksa da visoki predstavnici nisu preko noći donosili odluke, nego su to radili vršeći pritisak na parlamente. Smatrao sam da to neće ni Šmit uraditi”, rekao je Dodik, prenosi Srna, pozivajući se na detalje sa svjedočenja.
On je kazao da poštuje Ustav Republike Srpske i BiH, te da je on usaglašen sa Ustavom BiH, zbog čega je u svom radu uvijek konsultovao savjetnike.
Dodik je pojasnio da je ukaz potpisao dan prije nego što mu je predočeno da odluka objavljena u “Službenom glasniku BiH”.
Na pitanje Gorana Bubića, njegovog branioca, Dodik je rekao da ostaje pri iskazu koji je dao 19. jula 2023. godine.
Goran Bubić, Dodikov branilac, kazao je da u ovom predmetu ne postoje nikakvi argumenti za osuđujuću presudu.




“Imamo primarne, sekundarne argumente, bilo je dosta govora o tome javnosti a biće prilike da o tome govorim kad za to dođe vrijeme. Što se tiče današnjeg glavnog pretresa, predsjednik je saslušan u svome predmetu. To je bilo kratko saslušanje, gdje se predsjednik očitovao da nije mogao vjerovati da je uistinu Kristijan Šmit postupio kako je postupio, s obzirom na raniju praksu gdje su visoki predstavnici kad su bili legitimni, određena rješenja nudili Parlamentarnoj skupštini BiH, pa tek ako to Skupština ne usvoji, onda je intervenisao. Tako da je potvrdio, vjerovao da su bila očekivanja da je bilo slično i u ovom slučaju. Međutim, par dana kada je poslije potpisivanja ukaza stigao ‘Službeni glasnik BiH’ ispostavilo se da je gospodin Šmit nametnuo te odluke ignorišući ne samo pitanje njegovog legitimiteta, već samo jednu uobičajenu praksu koju su imali raniji visoki predstavnici”, rekao je Bubić.
Naveo je da je Dodik tokom svjedočenja potvrdio da je, uključujući i potpisivanje dva ukaza, slijedio savjete svojih zvaničnih stručnih savjetnika, kao i da je imao šire konsultacije sa pravnim ekspertima.
“Nakon toga je rekao da je uz ukazivanje da je nepotpisivanje ukaza kršenje Ustava Republike Srpske, koji je usaglašen sa Ustavom BiH, bio motivisan da potpiše navedena dva ukaza”, naveo je Bubić, te je dodao:
“Ovdje za osuđujuću presudu ne postoje argumenti iz više razloga, uključujući i ovo što smo se mogli uvjeriti danas, a to je da mi na dan potpisivanja ukaza nemamo izmjene Krivičnog zakona BiH, prema pravilima pravnog poretka BiH”.
Na pitanje novinara da li bi to značilo da ukoliko Milorad Dodik bude oslobođen, znači da su sve odluke visokog predstavnika zapravo ništavne, te da je on zaista nelegalan i nelegitiman u BiH, Bubić je odgovorio:
“U ovom slučaju oslobađajuća presuda se može donijeti po više argumenata. Ja sam sad evo pomenuo ovu zabranu retroaktivnosti. U tom pogledu, oslobađajuća presuda se može donijeti praktično da sud pređe preko ovih argumenata. Tako da ne mora značiti da će to pitanje biti definitivno razriješeno u ovom postupku”.
Bubić je na pitanje da podsjeti kolika ja zaprijećena kazna u ovom slučaju, ukoliko presuda bude okrivljujuća, rekao da je to maksimalno do pet godina.
Nakon završetka današnjeg svjedočenja, završen je dokazni postupak, te je navedeno da će završno ročište na suđenju Dodiku i Lukiću biti održano 19. februara u 11 sati.
Sena Uzunović, predsjedavajuća Sudskog vijeća, poručila je da je Tužilaštvu BiH potrebno sat vremena za završne riječi koje će biti dostavljene u pisanoj formi, dok je Dodikov advokat Goran Bubić planirao dva sata za iznošenje završne riječi, koliko će biti potrebno i Dodiku za njegovo izlaganje tim povodom.
Branilac Miloša Lukića, advokat Miljkan Pucar, imaće priliku da iznese svoju završnu riječ u trajanju od sat i po vremena.
Završne riječi će Sudu biti dostavljeno i u pisanoj formi.