Davanje imetka u ime Allaha plemeniti je čin koji se snažno preporučuje tokom cijele godine, a u Ramazanu ima poseban značaj. Uzvišeni Allah kaže u Kur’anu: “O vi koji vjerujete, udjeljujte od dobrih stvari koje stičete i od onoga što vam Mi iz zemlje dajemo…” (El-Bekare, 267). Ovaj ajet nas podstiče na darežljivost i čišćenje naše opskrbe kroz davanje onima koji su u potrebi.
Sadekatul-fitr je obavezna milostinja koju svaki musliman, koji ima dovoljno imetka, treba dati prije bajram-namaza. Njegov primarni cilj je čišćenje postača od eventualnih manjkavosti tokom mjeseca Ramazana, kao i pomaganje siromašnima da radosno dočekaju Bajram. Poslanik, a.s., rekao je: “Sadekatul-fitr čisti postača od bespotrebnih i ružnih riječi i obezbjeđuje hranu za siromašne.” (Ebu Davud). Ova sadaka nije samo materijalna pomoć, već i izraz socijalne solidarnosti unutar muslimanske zajednice.
U pogledu visine sadekatul-fitra, Poslanik, a.s., propisao je količinu koja odgovara jednoj sa’i datih osnovnih prehrambenih namirnica poput pšenice, ječma, hurmi ili grožđica. Sadekatul-fitr se tradicionalno određuje u visini jednog obroka prosječne prehrane u zajednici u kojoj osoba živi.
Pored sadekatul-fitra, Ramazan je poseban mjesec kada se podstiče i dobrovoljna sadaka. Allah Uzvišeni kaže: “Primjer onih koji troše imetke svoje na Allahovom putu je kao primjer zrna iz kojeg izraste sedam klasova, a u svakom klasu stotinu zrna. A Allah umnogostručuje kome hoće. Allah je neizmjerno darežljiv i sve zna.” (El-Bekare, 261). Ovaj ajet jasno pokazuje da je svaka donacija na Allahovom putu višestruko nagrađena, posebno u mjesecu Ramazanu, kada se dobra djela uvećavaju.
Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, poznat je po svojoj izuzetnoj darežljivosti u ovom mjesecu. Prenosi se od Ibn Abbasa, r.a.: “Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, bio je najdarežljiviji među ljudima, a najdarežljiviji je bio u Ramazanu kada bi ga Džibril podučavao Kur’anu.” (Buhari i Muslim). Ovo nam jasno ukazuje na važnost povećanja činjenja dobrih djela u ovom blagoslovljenom mjesecu.
Primjeri iz života Poslanika, a.s., i njegovih ashaba dodatno osnažuju važnost sadekatul-fitra i zekata. Tako je Omer ibn Hattab, r.a., jednom prilikom odlučio da pretekne Ebu Bekra, r.a., u davanju sadake, pa je donio pola svog imetka. Kada je došao do Poslanika, a.s., vidio je da je Ebu Bekr, r.a., donio sav svoj imetak. Tad je Poslanik, a.s., upitao Ebu Bekra šta je ostavio svojoj porodici, on je odgovorio: “Ostavio sam im Allaha i Njegovog Poslanika.” (Ebu Davud, Tirmizi). Ovo je dokaz koliko su ashabi bili spremni na žrtvu te koliko vjeruju u istinitost Kur’ana kada Gospodar kaže da će sigurno uvećati imetak onome ko udjeljuje.
Također, prenosi se da je Osman ibn Affan, r.a., u vrijeme suše kupio bunar i učinio ga dostupnim svim muslimanima besplatno, dok je Abdurrahman ibn Avf, r.a., često dijelio ogromne sume imetka u ime Allaha. Ovi primjeri su dokaz da je sadaka bila način života najboljih generacija ummeta.
Davanje sadake ima mnogostruke koristi, kako za onoga koji je daje, tako i za onoga koji je prima. Ona briše grijehe, umnožava imetak i donosi Allahovu milost. Poslanik, a.s., rekao je: “Sadaka ne umanjuje imetak…” (Muslim). Naprotiv, ona je sredstvo povećanja bereketa i zaštite od nesreća.
Osim materijalne pomoći, sadaka ima i duhovnu dimenziju. U trenucima iskušenja, davanje sadake može biti način traženja Allahove pomoći. Postoji poznat hadis u kojem se spominje kako su trojica ljudi, koji su ostali zarobljeni u pećini, molili Allaha da ih izbavi spominjući svoja najiskrenija dobra djela. Jedan od njih je naveo čin iskrene sadake kao razlog da im se otvori izlaz. I na kraju im je Allah uslišao dovu te ih izbavio iz pećine.
Na kraju, sadekatul-fitr i sadaka u Ramazanu nisu samo obaveze, već prilike za približavanje Allahu i čišćenje naših duša, našeg posta kao i imetka. Iskoristimo ovaj blagoslovljeni mjesec da budemo što darežljiviji, da olakšamo život onima kojima je teško i da osjetimo istinsku radost dijeljenja. Neka nas Allah učini od onih koji nesebično troše na Njegovom putu i neka nam podari bereket u imetku i životu. Amin, piše Armin-ef. Mejrić, MA, podsjeća Islamska zajednica BiH.