Mnogi roditelji u njemu vide zdraviju alternativu strogim i autoritarnim metodama. Cilj ovog roditeljstva je poticati emocionalno inteligentnu i sigurnu djecu, ali sve je više roditelja, osobito majki, koji se u praksi osjećaju iscrpljeno, obeshrabreno i preplavljeno očekivanjima.
U nastavku izdvajamo pet razloga zbog kojih nježno roditeljstvo ponekad ne funkcionira kako je zamišljeno, prema dostupnim istraživanjima i znanstvenim radovima.
Veliko emocionalno opterećenje
Prema istraživanju objavljenom 2023. u časopisu Frontiers in Psychology, sve više roditelja doživljava takozvani sindrom izgaranja. Riječ je o psihološkom stanju koje se očituje kroz emocionalnu iscrpljenost, distanciranje od djece i osjećaj da nisu učinkoviti u svojoj roditeljskoj ulozi, prenosi The Times of India.
Upravo visoki emocionalni zahtjevi, poput onih u nježnom roditeljstvu, mogu povećati rizik od kroničnog stresa i mentalnih poteškoća. Roditelji su često suočeni s očekivanjem da stalno budu smireni, empatični i strpljivi – i kad dijete ima izljev bijesa, i kad su sami iscrpljeni. Ako pritom nemaju adekvatnu podršku, osjećaj preopterećenosti se samo pojačava.
Pritisak da budemo savršeni roditelji
Društvene mreže dodatno su pojačale pritisak na roditelje. Istraživanje Sveučilišta Ohio State pokazalo je da trendovi “idealnog roditeljstva” na internetu mnoge navode da osjećaju potrebu za besprijekornim ponašanjem. Umjesto da samo nastoje biti dobri roditelji, mnogi žele biti savršeni, što dugoročno može imati negativan utjecaj na njihovo mentalno zdravlje.
Ovakav pristup, poznat i kao “izvedbeno roditeljstvo”, ostavlja malo prostora za pogreške, frustracije ili emotivno pražnjenje. Sve to otežava nošenje sa svakodnevnim izazovima i stvara dodatni stres.
Roditeljsko izgaranje utječe i na djecu
Roditeljsko izgaranje ne ostavlja posljedice samo na odrasle. Studija objavljena 2024. u časopisu Children otkriva izravnu povezanost između emocionalne iscrpljenosti roditelja i negativnog ponašanja djece. Iako roditelji žele ostati dosljedni u svojem nježnom pristupu, emocionalna iscrpljenost može ih navesti da posegnu za strogim ili neprimjerenim metodama odgoja.
Kako piše The Times of India, kada se izgubi kapacitet za strpljenje i suosjećanje, narušavaju se temelji nježnog roditeljstva, a djeca to itekako osjete.
Spori rezultati izazivaju frustraciju
Za razliku od metoda koje uključuju kazne ili nagrade, nježno roditeljstvo daje rezultate tek kroz dulji vremenski period. To može biti posebno frustrirajuće kada se roditelji suočavaju s ponavljajućim izazovima u ponašanju djeteta, a ne vide napredak. Takav nesklad između uloženog truda i rezultata može dovesti do obeshrabrenosti i sumnje u učinkovitost samog pristupa.
Emocionalna nedosljednost zbunjuje djecu
Kad su roditelji iscrpljeni, teško im je dosljedno pokazivati smirenost i empatiju. Čak i ako imaju dobre namjere, mogu se dogoditi impulzivne ili kontradiktorne reakcije – mirni su u jednom trenutku, a već u sljedećem reagiraju s ljutnjom.
Ovakva emocionalna nestabilnost zbunjuje dijete i može narušiti osjećaj sigurnosti. Dugoročno, dijete teže prepoznaje granice i pravila ponašanja, što može dovesti do još većih problema kod kuće.