BiH

Za Marš mira prijavljen rekordan broj osoba, njih više od 6.500 sutra počinje pohod za žrtve Srebrenice

Sve je spremno za predstojeći Marš mira, a u pješačkom pohodu za žrtve genocida u Srebrenici bi trebalo učestvovati 6.650 osoba, koliko je dosad zvanično prijavljeno.

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA
Arhiv

Oni će na put dug skoro 100 kilometara krenuti u utorak ujutro iz Nezuka.

Marš mira predstavlja simboličan čin odavanja poštovanja prema onima koji su stradali u genocidu počinjenom u Srebrenici, a u njegovom 21. izdanju bi trebalo učestvovati 6.650 učesnika.

Ova cifra je zasnovana na osnovu dosadašnjih prijava, a očekivanja su da bi on mogao biti i veći, uzme li se u obzir da će akreditiranje biti vršeno i prije samog početka pohoda, rečeno je iz Organizacionog odbora za obilježavanje 30. godišnjice genocida počinjenog u Srebrenici.

Pročitajte još

Predsjednik Organizacionog odbora Hamdija Fejzić, uz dosadašnji broj učesnika Marša mira, za Klix.ba je potvrdio da je već sve spremno za početak tog pješačkog pohoda.

Tokom dva i po dana, učesnici Marša mira će koračati stazama spasa, odnosno smrti. Riječ je o trasi dugoj okvirno 100 kilometara, kojom su se preživjeli Podrinjci pokušavali domoći slobodne teritorije nakon pada Srebrenice 11. jula 1995. godine.

Trasa kretanja Marša mira obuhvata 22 tačke i to Nezuk, Baljkovica, Parlog, Crni Vrh, Snagovo, Liplje, Jošanica, Donja Kamenica, Bakrači, Glodi, Udrč, Cerska, Kaldrmica, Đugum, Mravinjci, Burnice, Kameničko Brdo, Ravni Buljim, Jaglići, Šušnjari, Budak i Potočari, odnosno Memorijalni centar.

Za pohodnike su organizirana i prenoćišta u kampovima u Liplju i Mravinjcima, uz pomoć Oružanih snaga BiH, Crvenog križa Tuzlanskog kantona i Federalne uprave civilne zaštite.

Pored redovnih historijskih časova na trasi puta spasa, odnosno smrti, u kampovima će biti realizirani i kulturno-edukativni sadržaji, među kojima su prikazivanje filma “Liplje – Povratak u slobodu”, uz izvođeje i predstave “Srebrene suze”.

Dolazak učesnika u Memorijalni centar se očekuje u četvrtak u poslijepodnevnim satima, gdje će na vjerski ili građanski način odati poštovanje svim žrtvama genocida počinjenog u Srebrenici.

Vrijedi kazati da je dosad u Memorijalnom centru ukopano 6.765 žrtava genocida, dok je više od njih 250 konačni smiraj pronašlo u mezarjima širom Bosne i Hercegovine, prema željama njihovih porodica. Posmrtni ostaci pronađeni su na više od 150 lokacija, što svjedoči o razmjerama zločina počinjenog u julu 1995. godine.