Govoreći na studijskoj sjednici Politbiroa u petak, Xi je rekao da Kina treba iskoristiti svoj “novi cjelokupni nacionalni sistem” da bi pogurala razvoj vještačke inteligencije.
“Moramo prepoznati praznine i udvostručiti napore da sveobuhvatno unaprijedimo tehnološke inovacije, industrijski razvoj i aplikacije koje pokreće vještačka inteligencija”, rekao je Xi, prema zvaničnoj novinskoj agenciji Xinhua. Xi je napomenuo da će se pružiti podrška politici u oblastima kao što su javne nabavke, prava intelektualnog vlasništva, istraživanje i kultivisanje talenata, prenosi N1.
Neki stručnjaci kažu da je Kina smanjila razvojni jaz u vještačkoj inteligenciji sa Sjedinjenim Državama tokom protekle godine. Kineski AI startup DeepSeek privukao je globalnu pažnju kada je u januaru lansirao model AI rasuđivanja za koji je rekao da je obučen sa manje naprednim čipovima i da je jeftiniji za razvoj od njegovih zapadnih rivala. Kina je takođe napravila prodore u inženjeringu softvera za infrastrukturu.
Najava DeepSeeka osporila je pretpostavku da američke sankcije koče kineski sektor vještačke inteligencije usred žestokog geopolitičkog tehnološkog rivalstva, i da Kina zaostaje za SAD-om nakon revolucionarnog lansiranja ChatGPT-a OpenAI-a krajem 2022.
“Moramo nastaviti jačati temeljna istraživanja, koncentrisati svoje napore na savladavanje ključnih tehnologija kao što su vrhunski čipovi i temeljni softver, i izgraditi nezavisan, kontrolisan i kolaborativni temeljni sistem softvera i hardvera vještačke inteligencije”, rekao je Xi.
Dodao je da se donošenje propisa i zakona o vještačkoj inteligenciji trebaju ubrzati kako bi se izgradio “sistem upozorenja i sistem za hitne slučajeve, kako bi se osiguralo da vještačka inteligencija bude sigurna, pouzdana i pod kontrolom”.
Xi je prošle godine rekao da vještačka inteligencija ne bi trebala biti “igra bogatih zemalja i bogatih pojedinaca”, pozivajući na više međunarodnog upravljanja i saradnje u oblasti vještačke inteligencije, prenosi Reuters.