Radi se o dosad najvećem javnom neslaganju između Muska i Trumpa, koje je uslijedilo nakon što je predsjednik SAD-a najavio osnovnu carinsku stopu od 10% na sav uvoz u SAD, uz veće stope za određene zemlje.
Musk, koji također vodi američki Odjel za učinkovitost vlade (DOGE), već je ranije pozivao na ukidanje carina između SAD-a i Europe. Tijekom virtualnog kongresa talijanske stranke Liga, izrazio je želju za “nultim carinama” i slobodnom trgovinskom zonom između SAD-a i Europe.
Unatoč Muskovim naporima, Trumpova administracija ostaje pri svom stavu, što je izazvalo zabrinutost među ekonomistima koji upozoravaju da bi takve carine mogle potaknuti inflaciju i povećati rizik od recesije.
Elon Musk i Donald Trump imaju složen odnos obilježen suradnjom i nesuglasicama. Musk je bio blizak savjetnik predsjednika, posebno u inicijativama vezanim uz učinkovitost vlade. Međutim, njihovi stavovi o trgovinskoj politici često su se razilazili.
Musk je otvoreno kritizirao Trumpovog glavnog trgovinskog savjetnika, Petera Navarra, zbog njegove podrške protekcionističkim mjerama, sugerirajući da Navarrova ekonomska politika nije u najboljem interesu za američko gospodarstvo.
Nove carine imaju značajan utjecaj na Teslu. Iako tvrtka proizvodi većinu svojih vozila u SAD-u, oslanja se na uvezene dijelove, posebno iz Kine. Musk je istaknuo da će carine od 25% na uvezene automobile i dijelove imati “značajan” financijski učinak na tvrtku.
Ove carine, zajedno s negativnim publicitetom oko Muskovih političkih angažmana, doprinijele su padu vrijednosti Teslinih dionica za preko 40% ove godine.