U ponedjeljak je indeks S&P 500 zabilježio rast od 9,5 posto najveći dnevni skok od 2008. godine – potaknut najavom američkog predsjednika Donalda Trumpa o 90-dnevnoj pauzi na gotovo sve carine. No entuzijazam je kratko trajao. Već u utorak ujutro dionice su krenule silaznom putanjom, a analitičari govore o povratku nesigurnosti i nepovjerenja.
Wall Street je dan otvorio u minusu. Dow Jones pao je za 611,5 bodova (1,51%), S&P 500 za 103,7 bodova (1,90%), dok je tehnološki Nasdaq potonuo za 489,5 bodova (2,86%). Sve se dogodilo samo dan nakon što su tržišta slavila Trumpovu odluku, no sada kompanije pokušavaju shvatiti šta tačno ta pauza znači za njihovo poslovanje.
“Razočaranje dolazi postepeno”, kaže Russ Mould, investicijski direktor u kompaniji AJ Bell, dodajući da bi pad mogao potrajati.
Okidač za burzovnu euforiju bila je objava Donalda Trumpa na njegovoj platformi Truth Social. U 9:37 po istočnoameričkom vremenu, kada su indeksi još uvijek kolebali između gubitaka i dobitaka, Trump je napisao: “ODLIČNO JE VRIJEME ZA KUPNJU!!! DJT”. Samo nekoliko sati kasnije, najavio je suspenziju carina. Posljedice su bile dramatične – Nasdaq je porastao za 12,2%, Dow Jones za 7,9%, a S&P 500 za gotovo 10%, čime je vraćeno oko 4 biliona dolara tržišne vrijednosti izgubljene prethodnih dana.
No, je li sve bilo slučajno?
Bivši savjetnik Bijele kuće Richard Painter tvrdi da ovakva objava, uoči odluke s golemim tržišnim posljedicama, otvara prostor za ozbiljna pravna pitanja. “On se igra s tržištem. Ljudi koji su kupili dionice nakon te objave ostvarili su ozbiljnu zaradu. To je prostor za zloupotrebu”, upozorio je Painter.
Sumnje su dodatno pojačane činjenicom da su dionice Trump Media and Technology Groupa – čiji je burzovni simbol također DJT – skočile za čak 22,7%, gotovo dvostruko više od tržišnog prosjeka. Trumpov potpis “DJT”, kojim je zaključio objavu na Truth Socialu, izazvao je konfuziju – da li je pozivao ulagače na kupovinu općenito ili konkretno svojih dionica?
U svakom slučaju, njegova kompanija – koja prošle godine bilježi gubitak od 400 miliona dolara – naglo je profitirala, a vrijednost Trumpovog vlasničkog udjela porasla je za 415 miliona dolara u jednom danu.
Još jedna dobitnica tog dana bila je Tesla. Nakon što je Trump u martu održao konferenciju na kojoj je hvalio Tesla vozila, a njegov ministar trgovine pozvao gledatelje Fox Newsa da kupuju njihove dionice, vrijednost Tesle je eksplodirala – Elonu Musku je taj dan donio 20 milijardi dolara dodatne vrijednosti.
Stručnjakinja za etiku Kathleen Clark kaže da bi se u bilo kojoj drugoj administraciji ovakav potez istraživao, ali ne i u ovoj. “Trump pokazuje da može manipulirati tržištem bez posljedica. Poruka je jasna: pratite moj profil za buduće savjete o ulaganju”, zaključila je.
Dan nakon – šok. Dionice padaju, pitanja se množe, a Trump izbjegava konkretne odgovore o tome kada je odluka donesena. Bijela kuća poručuje da je “predsjednik imao odgovornost umiriti tržišta”, ali izbjegava komentirati sumnje o potencijalnom trgovanju na osnovu povlaštenih informacija.
Wall Street je danas hladniji nego jučer. Povjerenje je narušeno, volatilnost je visoka, a mnogi se pitaju – ako jedan predsjednikov post može pomaknuti milijarde, ko sve zapravo zarađuje?