Vučić je na svom Instagram nalogu objavio video poruku iz rezidencije Srbije u Parizu, uoči današnjeg sastanka sa francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom, u kojoj je najviše vremena posvetio aktuelnoj političkoj krizi u zemlji.
Rekao je kako je cjelokupna javnost ovih dana bila obaviještena „kako izgledaju čuveni plenumi, da se na njima govori o izvršenju teških krivičnih djela“.
„Vidjeli smo da platforma za sprovođenje nasilja u Srbiji, United Media, poziva ljude na nasilje ukoliko ne bude vlade po njihovoj volji, bez obzira što nemaju većinu, bez obzira što ništa ne bi bilo u skladu sa zakonom“, naveo je Vučić.
Svima koji, kako je rekao, „govore o nasilju, spasonosnom nasilju“, poručio je da će odgovarati, i da će to biti jedan od zahtjeva koji će biti izneseni na skupu koji organizuje u subotu, 12. aprila, u Beogradu.
„I neće se odustati od tih zahtjeva dok ne budu u potpunosti ispunjeni. Nasilnici će morati da odgovaraju, a Srbija će ponovo biti slobodna, oslobođena od terora. Svako će moći da se kreće kako, gdje i kuda hoće, svako će imati pravo da se okuplja, svako će imati pravo da misli svojom, a ne tuđom glavom“, rekao je Vučić.
Istovremeno je studentima uputio molbu „da razmisle, da se vrate u svoje amfiteatre, u svoje učionice, da uče i rade“.
„Moja molba je da razumiju da je prošlo vrijeme i pritisaka i nasilja. Moja molba je samo da urade ono što je najbolje za sebe i da urade ono zbog čega bi se ponosili njima i njihovi roditelji“, kazao je Vučić.
Student priveden poslije zamke za „krticu“
Vučić je iz Pariza rekao kako je javnost mogla da vidi da se na plenumima govori o „izvršenju teških krivičnih djela“, ali je prešutio da je sastanak studenata Medicinskog i Saobraćajnog fakulteta zapravo bio unaprijed osmišljena strategija za otkrivanje osobe koja informacije sa plenuma dostavlja prorežimskim medijima.
Ispostavilo se da je studente snimao član SNS-a i funkcioner opštine Mladenovac, Vojin Lazarević, a da je njegov snimak emitovan na Informeru. Da je cijela priča o zauzimanju aerodroma bila unaprijed osmišljena „zamka za krticu“ najbolje govori natpis „spinujte ovo“ koji su studenti u blokadi držali iznad table i koji se jasno vidio i u snimku emitovanom na Informeru.
Uprkos svemu, iste večeri je priveden student Saobraćajnog fakulteta, Stefan Radojičić, koji je dva i po sata saslušavan u policiji, a oduzeti su mu mobilni telefon i laptop.
Sve jači pritisci i napadi na United Media
Istovremeno sa zaoštravanjem retorike prema studentima u blokadi koji se u režimskim medijima sve češće označavaju kao „nasilnici“, pa čak i „teroristi“, rastu pritisci i napadi na kompaniju United Media, u okviru koje posluje i N1.
Tako je na više televizija, uključujući i neke sa nacionalnom frekvencijom, nedavno emitovan propagandni uradak „Zlo doba“ koji, kako je United Media upozorila, predstavlja do sada najopasniji napad na medije koji posluju u okviru te kompanije.
„Zlo doba” je opasna mješavina dezinformacija, manipulacija, poluistina i tendencioznih tumačenja zakona i aktivnosti United Media i United Grupe. Video materijal, emitovan na televizijama sa nacionalnom frekvencijom, otvoreno targetira rukovodioce naše kompanije, novinare, medije i TV lica – sa jasnim ciljem: njihova dehumanizacija, kriminalizacija i konačno uklanjanje iz javnog prostora.
„Nemamo nikakvu dilemu da iza ovog pseudodokumentarnog materijala, koji gotovo da ne sadrži nijednu istinitu informaciju, stoje direktno Srpska napredna stranka i Aleksandar Vučić. Nemoćni pred činjenicom da gube podršku, da nezadovoljni građani više ne šute i ne pristaju na ucjene, da se o njihovim zloupotrebama govori širom svijeta, i da su slobodni mediji sve gledaniji – odlučili su se, izgleda, za najopasniji korak: gašenje nezavisnog novinarstva“, ukazala je United Media.
Protjerivanje stranih državljana
Jačanje pritiska režima na učesnike studentskih blokada i one koji ih podržavaju ogleda se i u protjerivanju stranih državljana, a samo u proteklih nedjelju dana javnost je upoznata sa slučajem dvoje državljana EU kojima je uskraćeno pravo na boravak u Srbiji samo zato što su izrazili podršku studentskim protestima.
Naime, italijanski pijanista David Martelo koji je 5. aprila svirao na niškim mostovima tokom petočasovne studentske blokade, protjeran je iz naše zemlje zbog procjene organa bezbjednosti da svoj boravak u Srbiji neće koristiti u turističke svrhe.
Zatim je javnost upoznata sa slučajem državljanke Hrvatske Arien Stojanović Ivković kojoj su srpske vlasti odlučile da uskrate gostoprimstvo poslije 12 godina života u Beogradu, protjeraju je iz zemlje i zabrane ulazak na godinu dana.
U obrazloženju se šturo navodi da je “organ nadležan za zaštitu bezbjednosti Republike Srbije dostavio procjenu da boravak državljanke Hrvatske Ivković Stojanović Arien predstavlja neprihvatljiv bezbjednosni rizik”.
Po čemu je tačno bezbjednosni rizik mlada liječnica koja radi u osiguravajućoj kući na procjeni štete nastale uslijed tjelesnih povreda – ni sama ne zna. Kao mogući razlog navodi to što je podržala studente, njihove zahtjeve i proteste ne samo na ulici, već i na svojim društvenim mrežama.