“Neka se pripremaju. Kad će biti, onda kad nenadležna predmetna institucija to potpiše”, rekao je Vučić te dodao kako je u prosincu “nudio izbore” ali su studenti u blokadi tada odbili njegov prijedlog navodeći da se ne bave politikom.
“Svi studenti u blokadi uključujući i neke profesore, rekli su da se ne bave politikom. Mi smo rekli da smo ispunili zahtjeve a oni su mislili da su dovoljno silni i da će nekom prisilom dobiti vlast, sve se praveći blesavi kako to ne žele. Sad hoće pretvoriti državne fakultete u stranačka središta, u općinske odbore što je čisti kriminal po ustavu i zakonima”, kazao je Vučić u intervjuu za Radio televiziju Srbije.
U Srbije je od 22. novembra uslijedila blokada više od 60 fakulteta sva četiri državna sveučilišta i niz masovnih prosvjeda na koje su studenti izveli stotine tisuća ljudi i to nakon napada na studente Fakulteta dramskih umjetnosti koji su šutnjom i blokadom prometa odavali počast žrtvama novosadske tragedije.
Srbijanski predsjednik trenutačno boravi u Moskvi gdje će nazočiti paradi u povodu obilježavanja Dana pobjede nad fašizmom, te s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom razgovarati o novom plinskom aranžmani za Srbiju i o rješenju za Naftnu industriju Srbije (NIS), kojoj su uvedene sankcije zbog većinskog ruskog vlasništva, što je naišlo na europske kritike.
Europski parlament u srijedu je usvojio izvješće kojim se izražava žaljenje zbog činjenice da Srbija i dalje održava bliske odnose s Rusijom i zbog kontinuiranog pada javne potpore članstvu u EU-u u Srbiji uz sve veće potpore Putinovu režimu. Izvješće ocjenjuje se da je takvo stanje rezultat dugotrajne antieuropske i proruske retorike medija pod kontrolom vlade.
“Rusija se koristi svojim utjecajem u Srbiji kako bi pokušala destabilizirati susjedne suverene države, upletati se u njih i prijetiti im te ugroziti europsku budućnost Srbije dok Srbija nastoji uspostaviti područje utjecaja kojim se podriva suverenitet susjednih zemalja”, stoji u izvješću koje je pripremio hrvatski eurozastupnik Tonino Picula, stalni izvjestitelj Europskog parlamenta za Srbiju.
Iako je Europski parlament pozivao Beograd da uskladi svoju vanjsku politiku s EU-om i prozivao srbijanske vlasti predsjednika Aleksandra Vučića zbog napada na prosvjednike i oporbu, Vučić drži da u Srbiji “više nema velike političke krize”.
“Ona je bila nametnuta i plaćena izvana pa sad pomalo nestaje financijskih sredstava”, kazao je Vučić.