“Pokazali smo zube, borili se, sačuvali obraz ne samo Srbije, već i srpskog naroda. A za njih je to bio, šta god ko govorio, i oni to znaju između sebe, pravi politički fijasko. Jesu li oni izglasali? Jesu. Ali je to u stvarnosti, u realnom životu, bio za njih pravi politički fijasko”, rekao je Vučić.
On je dodao da to pokazuje da su ljudi razumjeli da je riječ o geopolitičkom pitanju, o osveti nekih moćnih zemalja prema jednom malom slobodarskom narodu.
Na pitanje kako je izgledala ta diplomatska borba, objasnio je da je Srbija iz nekoliko obaveštajnih izvora saznala da se sprema donošenje te rezolucije.
Vučić je ocijenio da je tom rezolucijom napravljen nepotreban presedan koji će skupo koštati cijelu svjetsku zajednicu jer će stvoriti primjere genocida i rezolucija da ih svake godine bude “koliko hoćete” i koje neće biti lako odbiti.
Naveo je i da je za Srbiju bilo veoma važno da ni u jednom trenutku nije negirala užasne zločine u Srebrenici, ali da ne želi da joj stavljaju na teret kolektivnu krivicu.
Upitao je i zašto, ako zagovornici rezolucije kažu da je krivica individualna, a ne na narodu, u presudi ili rezoluciji nema nijedno ime da je taj i taj počinio grnocid.
“Nemate nijedno ime, imate već pojedinačne presude koje nisu baš uvek zasnovane na pravnim činjenicama, ali i to nije važno, kažu ostavite po strani”, izjavio je Vučić u intervjuu beogradskom Centru za društvenu stabilnost, koji je organizovan povodom dokumentarnog Filma “Anatomija obmane — Srebrenica” koji je emitovan na Televiziji Prva.
O Svesrpskom saboru je rekao da je važno da se na njemu govorilo o miru, o dobrim odnosima sa svim drugim narodima, da je u usvojenoj Deklaraciji suštinski važan poziv na poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma.
“Verujem da je to bila dobra ideja u kojoj ćemo uvek koordinisano provoditi naše nacionalne ciljeve ne ugrožavajući mir, međunarodno pravo i bilo koga drugog”, istakao je Vučić.
Za protivnike Deklaracije kaže da je najveći problem što u stvari nemaju odgovor kada je u pitanju Dejtonski mirovni sporazum.
“Jedno od ključnih pitanja je pitanje imovine. I kada ih pitate gde to piše, a oni pošto ne mogu to da pronađu u Dejtonskom sporazumu ili Ustavu BiH, kažu pa to je rekao u nekoj izjavi O’ Brajan. Pa nismo mi potpisivali aranžman i bilo koji sporazum sa njim nego pričamo o ozbiljnim sporazumima koji regulišu budućnost BiH” kaže Vučić, prenosi Srna.