Magazin

Vrtlarstvo u martu: 5 najvažnijih obaveza prije početka proljeća

Mart je nesumnjivo jedan od najvažnijih mjeseci baštenske sezone. Snježne proljetne pahulje dolaze i odlaze na mnogim parcelama i vrtovima.

FOTO: ILUSTRACIJA/PIXABAY
FOTO: ILUSTRACIJA/PIXABAY

Poljubljeni toplim zracima sunca prvi nježni zeleni listovi gule se s pupoljaka. Ukratko: zima se uvlači i ostavlja pozornicu proljeću. Najkasnije sada, čak i najpospaniji vrtlari na parcelama trebali bi se nabrzinu protresti, zasukati rukave i aktivirati se u bašti. Ali odakle početi? U ovom članku objašnjavamo zašto bi travnjak trebao biti visoko na listi prioriteta i koje povrće sada treba uzgajati na prozorskoj dasci.

Održavajte travnjak (kosite i gnojite)

Sveto zeleno obično izgleda malo počupano nakon zime. Da bi travnjak ljeti ponovo mogao poslužiti kao igralište i sunčalište, u proljeće se mora pažljivo njegovati. Počnimo sa đubrenjem travnjaka. Najbolji način da to učinite je da koristite organsku varijantu u martu. Psi, mačke i drugi kućni ljubimci i vrtne životinje bit će vam zahvalni.Niste sigurni da li treba da zabijelite svoj travnjak? Najbolji način da to učinite je da odredite pH tla. Vapnenje može biti korisno ako je kiselost previsoka. Prekomjerna zaraza mahovinom prilično je siguran pokazatelj kiselog tla sa pH od 5,5 ili niže. PH test tla daje sigurnost. U drugom koraku travnjak treba jednom pokositi kosilicom i biti doveden u formu.Važno: Ne kosite livadu direktno rašpicom. To čini iscrpljene stabljike osjetljivim na opekotine od sunca. Možda je još važnije da travnjak orahlite i prozračite. Ovisno o površini travnjaka, matiranu zelenu boju možete ukloniti. Dajte svom travnjaku nekoliko dana da se nakon toga oporavi.

Pripremite gredice/isijecite začinsko bilje

Baštenska godina je planirana i sjetveni kalendar je spreman. Onda je krajnje vrijeme da pripremite krevete za nove “stanare”. Da bi se stvorio prvi osnovni red, tlo prvo treba pažljivo preorati vrtnom motikom ili kultivatorom. Zatim obradite kompost i strugotine od rogova. Kao i kod svakog rada u bašti, čvrste radne rukavice su neophodne i prilikom pripreme kreveta za opremu.Mnoge biljke prežive zimu u balkonskim kutijama ili gredicama bez većih oštećenja. U martu, međutim, i ovdje je predviđen mali rez za njegu.

Preferirajte povrće

Ko rano sije, dobro će požnjeti. Povrće iz vlastitog vrta ili s balkona ne samo da je subjektivno mnogo boljeg okusa od proizvoda iz supermarketa. Osim toga, domaće povrće je mnogo jeftinije. Međutim, potrebno je uložiti malo vremena i strpljenja. Neke sorte treba uzgajati kod kuće već u februaru i martu. To uključuje papriku s vitaminom C, ali i popularni čili. Oboje prilično sporo klijaju i takođe nisu najbrži u pogledu rasta. Dakle, potrebno vam je nekoliko sedmica da se naoružate za vrijeme na svježem zraku. Stoga vrijedi: papriku i čili, koje se kasnije uzgajaju na otvorenom u gredicu, posijte najkasnije do početka marta u netresetnu i blago pognojenu zemlju. Tako to funkcionira.

Pripremite jagode za proljeće

Jagode su među najjačim biljkama koje možete pronaći u vrtu. Čak i ledena hladnoća teško može naštetiti upornim zeljastim stvorenjima. Ali čak ni one ne prolaze potpuno neozlijeđene zimi. Zato baštovani u martu treba da urade nešto dobro za slatke plodove. Najvažniji posao: moraju se otkinuti izdanci. Osim toga, gredicu sa jagodama treba preorati malom baštenskom motikom pažljivo očistiti od korova i staviti svježi stajnjak ili kompost. Dodatni sloj malča nije obavezan, ali se može dodati i na krevet kao udarac. Put je već otvoren za mnogo ukusnih ljetnih jagoda.

Pripremite “hotel” za insekte/boks za bumbare

Većina vrtlara voli životinje. U martu su, prije svega, akrobatski umjetnici koji cijene našu pažnju. Pčele, ali i bumbare se polako ali sigurno aktiviraju. Situacija je posebno kritična za oplođene matice bumbara koje već od kraja februara očajnički traže hranu i mjesta da se gnijezde kako bi započele novu koloniju bumbara.